Skocz do zawartości

Coroczny serwis


rotter

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam auto Opel Mokka z 2015 roku, w kwietniu stuknie mu już 3 lata, auto nie posiada już gwarancji, więc nie będzie serwisowane w ASO, w związku z tym mam pytanie odnośnie corocznego serwisu auta. Jako, że auto jest już praktycznie 3 letnie, co warto wymieniać corocznie ? Czy wystarczy tylko wymiana oleju + filtr oleju, filtr powietrza, filtr kabinowy, filtr paliwa ? (Nie wiem czy występuje w silniku 1.6). Odnośnie klimatyzacji, czy trzeba odgrzybiać ? W serwisie ograniczali się tylko do wymiany filtra kabinowego. Samochód ma przejechane 45 tysięcy km.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana poszczególnych elementów eksploatacyjnych uzależniona jest od przebiegu lub wieku samochodu.

Na pewno raz w roku olej silnikowy - z racji tego, że wychodzi Ci ok. 15kkm rocznie to ok. Więcej na oleju nie zalecam jeździć. Szkoda silnika.

Kabinówkę zaleca się co 2 lata, a ja wymieniam 2 razy w roku: na wiosnę i na jesień. Kupuję najtańszy papierowy filtr za 20 zeta a nie wypasiony węglowy za stówę. Czemu? Wiosną bo po zimie, sporo wilgoci itp. Jesienią bo z lata pył, śmieci itp i w zimę parują szyby. Kabinówka kosztuje mnie rocznie 40 zeta + 2 razy po 3 minuty na wymianę.

Filtra paliwa nie ma - jest zintegrowany z koszem pompy paliwa w zbiorniku.

Filtr powietrza - zależy w jakich warunkach auto jeździ. W jednym wypadku rok to za dużo (polne drogi, duże zapylenie) w drugim po roku nawet się nie zabrudzi (autostrady). Zalecenia - 60kkm. Ja osobiście wymieniam raz w roku razem z olejem.

Klimatyzację zaleca się odgrzybiać w celu odgrzybienia :D Chodzi o rozrost bakterii, których nadmiar powoduje powstawanie woni mokrej szmaty czy stęchlizny. Ozon zabija roztocza i bakterie czyli w pewnym sensie dezynfekuje.

Zapomniałeś o świecach zapłonowych - 60kkm.

Zapomniałeś o oleju w skrzyni biegów - nie zalecają, bo lubią spore pieniądze za naprawę, ale 60kkm u Chevroleta z taką samą skrzynią jest.

Zapomniałeś o płynie hamulcowym - co 2 lata. Ważne o tyle, że chłonie wilgoć z powietrza a jej nadmiar powoduje korozję układu hamulcowego, np. zaworki w pompie ABS, pompa hamulcowa itp.

Zapomniałeś o płynie chłodniczym. 3 lata jest okresem w którym bezwzględnie należy sprawdzić temp. zamarzania. Jeśli jest zbyt wysoka to wymienić. Zalecenia to krzepliwość -25 do -30*C.

 

W wypadku chęci serwisowania poza ASO zapraszam http://www.opelford.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości, orientujecie się ile by w serwisie Opla za wymianę filtrów (powietrza,oleju,kabinowego) + oleju wzięli ? Zastanawia mnie czy jest duża róznica między ASO a zwykłym warsztatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przegląd z wymianą tych elementów to ceny są różne i zależą od dealera - 380-550zł plus wymiana filtrów: kabina ok.60zł plus koszt filtra (węglowy ok. 120zł), powietrza ok.50zł plus filtr ok. 80zł. Olej i filtr oleju w cenie przeglądu.

Poza przeglądem: 199zł wymiana oleju z filtrem plus ceny za filtry jak podałem.

Różnica jest ogromna. My w naszym warsztacie mamy cennik ok. 50% tego co ASO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość martini89

Apropos serwisów, mam pytanie dotyczące serwisu w ramach rozszerzonej gwarancji Flexcare. Otóż mam następujący przypadek, że kupiłem auto używane z rozszerzoną gwarancją do 2020. W momencie zakupu auto było tuż po serwisie 2 lata po zakupie. Natomiast poprzedni właściciel nie pojawił się na pierwszym serwisie rok po zakupie, tylko przyjechał na wymianę oleju po 1,5 roku od zakupu (8500km). Wybrałem się z ciekawości do ASO (Dixi-Car) i powiedzieli mi, że w związku z tym iż auto nie stawiło się na pierwszym serwisie, Opel może nie honorować napraw w ramach dalszej gwarancji flexcare i każdorazowo będą pytali się centrali czy mogą dokonać napraw w ramach gwarancji. I tu oto pojawiło się pytanie co oznacza "może", bo jeżeli faktycznie nie działa flexcare to po co mam teraz jeździć do ASO co roku i płacić kolosalną kasę za obowiązkowe serwisy?? Panowie w serwisie nie umieli mi odpowiedzieć na to pytanie...Ktoś miał podobny przypadek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym z warunków utrzymania gwarancji są przeglądy okresowe podczas jej trwania. Gwarancja może być wygaszona w związku z brakiem obsługi serwisowej. Najczęściej roszczenia naprawy gwarancyjnej są oddalane. W praktyce GM może wykazać dobrą wolę w takim wypadku i należy to traktować indywidualnie - podobnie, jak w przypadku partycypowania w kosztach naprawy po upływie gwarancji. Przykład: auto flotowe, serwisowane i naprawiane wyłącznie w ASO, po 2,5 roku od zakupu wymiany wymagała przekładnia kierownicza. Koszt przekładni ok. 10.000 netto. GM wyraził zgodę na podział kosztów i wziął na siebie 50% kosztu naprawy ze względu na to, że samochód absolutnie wszystko miał naprawiane w ASO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość martini89

Z tego co piszesz wyciągam dwa wnioski...

Pierwszy to, że już musztarda po objedzie i tak naprawdę ASO może zawsze się wypiąć i mimo, że drugi czy trzeci serwis był u nich robiony i nie było żadnych napraw to odpukać coś pójdzie po czwartym to powiedzą mi, że pierwszy serwis nie był zrobiony więc gwarancję mogę sobie...Z drugiej strony piszesz, że GM zachowywał się w indywidualnych przypadkach dosyć uczciwie, co swoją drogą mnie zaskoczyło inplus, ale...tu z kolei pojawia się wniosek numer dwa...teraz jest PSA, który wciela politykę cięcia zatem jak to bywa w takim wypadku, importer będzie czytał literalnie warunki wbrew zdrowemu rozsądkowi. 

 

Tak czy siak każdorazowo gdy pojadę do ASO w ramach serwisu flexcare mam szansę fifty fifty, że mi odmówią napraw z tytułu gwarancji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności