Skocz do zawartości

Sprzęgło w 1,6 - stuki


fsw

Rekomendowane odpowiedzi

Czy to jest ten odpowietrznik : http://www.nanodatex.pl/odpowietrznik-skrzyni-13105589-opel-o521023.html . Jeżeli tak to jak prawidłowo przeprowadzić operację odpowietrzenia - łopatologicznie bo jestem elektrykiem a nie mechanikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 41
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • 1 miesiąc temu...

Mokka 1.6. U mnie stuki przy zmianie 1 na 2 bieg występują też praktycznie od nowości, kilka razy zgłaszałem to do ASO, dokonywali regulacji poduszki skrzyni biegów, ale sytuacji to nie poprawiło. Odpowiedź jest typowa dla ASO " ten typ tak ma".

 

Pojawił się od miesiąca i narasta nowy problem. Otóż przy ruszaniu z 1 biegu, albo dodawaniu gazu z 2 biegu przy niskich obrotach, czuć z tyłu auta wibracje i wysoki dźwięk, tak jakby były luźne jakieś metalowe elementy. Nadmieniam, że odgłosy nie występują przy każdym ruszaniu i nie zależą tez od sposobu jego wykonywania - przećwiczyłem wszystkie warianty od dynamicznego do delikatnego i niekiedy dźwięk się pojawia, a niekiedy nie. Obstawiam problem ze sprzęgłem, ale moja wiedza na temat mechaniki jest nader skromna.

 

Czy ArKos albo któraś z osób udzielających się na forum mogłaby pomóc zdiagnozować problem?

 

Oczywiście zgłoszę się do ASO, ale wcześniej chciałbym mieć jako takie pojęcie o przyczynie opisanego zjawiska, żeby nie zbyto mnie gładką gadką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już po dokonaniu wpisu zadzwoniłem do ASO i umówiłem się na wizytę oraz opisałem objawy. Pracownik, z którym rozmawiałem też jako potencjalne źródło problemu wskazywał łącznik układu wydechowego. Podobno oplowskie się psują i trzeba montować zamienniki. 

 

Niemniej ArKos, wielkie dzięki za odpowiedź. Już kilka razy skorzystałem z twoich rad z dobrym skutkiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Odczekałem rok, teraz jestem już po "ten typ tak ma". Zlecenie pozostało otwarte, centrala zatwierdziła usterkę i czekam - jak mnie poinformowano-  na zmodyfikowane sprzęgło (nie wiem o co chodzi).

Podejrzewam że na tym się nie skończy, bo jak w temacie, zaczęło się niby od sprzęgła, ale to raczej gdzieś kole dyferencjału lub w samej skrzyni.

Obym się mylił.

Sprzęgło ma "przyjść" gdzieś za tydzień.

Całość od A do Z skomentuję po finale, oczywiście nie Igrzysk Olimpijskich, a naprawy, choć z tym może być różnie  :rolleyes:

 

A teraz idę czytać zaległości  :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odczekałem rok, teraz jestem już po "ten typ tak ma". Zlecenie pozostało otwarte, centrala zatwierdziła usterkę i czekam - jak mnie poinformowano-  na zmodyfikowane sprzęgło (nie wiem o co chodzi).

Podejrzewam że na tym się nie skończy, bo jak w temacie, zaczęło się niby od sprzęgła, ale to raczej gdzieś kole dyferencjału lub w samej skrzyni.

Obym się mylił.

Sprzęgło ma "przyjść" gdzieś za tydzień.

Całość od A do Z skomentuję po finale, oczywiście nie Igrzysk Olimpijskich, a naprawy, choć z tym może być różnie  :rolleyes:

 

A teraz idę czytać zaległości  :)

 

Sprzęgło wymienione, pomogło? Pytam bo też mam takie objawy :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I autko odebrane :)

 

 

A teraz krótkie podsumowanie.

 
Ponieważ za kilka miesięcy kończy się gwarancja i uwzględniając (na podstawie doświadczeń innych użytkowników), że mogą być problemy z zakwalifikowaniem zgłoszonej wady, postanowiłem działać.
 
No to po kolei :) 
 
Jakiś miesiąc temu zasięgnąłem konsultacji w ww. sprawie w zaprzyjaźnionym warsztacie. Chodziło mi tylko o potwierdzenie tego nienormalnego stanu, czy może jest to moje przeczulenie. Odpowiedź była jedna: tego nie powinno być, natomiast co jest przyczyną już nie ustalaliśmy ze względu na to, że samochód jest na gwarancji, a bez ingerencji w mechanikę nie da się ustalić przyczyny stuków (sprzęgło?, dyferencjał?, luzy na wielowypustach?, nadmierny luz międzyzębny?, wodziki? czy może przesunięcie na poduszkach - regulacja). Widać przyczyn może być wiele. 
 
Kolejna krok, to wizyta w serwisie , która wyglądała tak:
 
Przyjęto zlecenie, najpierw jazda demonstrująca dolegliwość auta. Przyjmujący nie kwestionował na ten moment że nic się nie dzieje, owszem, coś tam puka.
Autko na warsztat, po godzinie sprawdzania odpowiedź: układ nie wymaga regulacji, na poduszkach wszystko OK, niestety ten model tak ma (skąd to znamy?). 
 
Nie powiem, mój opiekun uprzejmie i wysłuchał moich uwag, główna to (cytuję siebie dosłownie): "Proszę pana, jeżeli chciałbym kupić kołatkę, to zrobiłbym to na jakimś odpuście za 5 złotych a nie za kilkadziesiąt tysięcy. To nie jest mój pierwszy ............. itd. ".
 
Tu ukłony, cały czas byłem traktowany poważnie, przynajmniej tak to odbierałem. Zaproszono mnie do dwóch samochodów z taką samą wersją silnikową, nowych, zafoliowanych. Jeden odpalony na placu i stuki miał, cichsze jak w moim ale miał, drugim zrobiliśmy jazdę, i w tym też napieprzało, czyli można powiedzieć, że mówią prawdę, że ten typ tak ma, co zostało mi ponownie powtórzone.
 
Zadałem pytanie: "A czy nie zastanawia pana że to nie "ten typ tak ma" tylko że ten typ ma wadę konstrukcyjną jeżeli powtarza się to w innych pojazdach, i to całkiem nowych!?
 
Zaproponowano ponowną jazdę z mechanikiem, po której poinformowano mnie, że zlecenie pozostaje otwarte, natomiast oni skontaktują się z centralą z tego typu usterką. 
 
Podsumowanie dnia: mam udać się do domu, odpowiedź powinienem otrzymać za dwa dni.
 
Tak też uczyniłem i takoż otrzymałem odpowiedź.
 
Decyzja: usterka zatwierdzona, wymiana sprzęgła na sprzęgło zmodyfikowane (tak mi powiedziano). Pozostaje oczekiwanie na przesyłkę. Sprzęgło najprawdopodobniej nadejdzie w przyszłym tygodniu lub w następnym. Wtedy umówiony zostanie termin wymiany (robota na 2 dni).
 
Czas oczekiwania pominę, dzisiaj odebrałem nowy samochód, tzn. z nowym sprzęgłem, a moje oczekiwania nie zostały zawiedzione :) 
Nawet lepiej, oprócz zero klekotu, żadnego puknięcia przy włącz/wył. sprzęgła, dźwignia zmiany biegów chodzi idealnie (przed wymianą przy zmianie biegów przy rozpędzaniu autka do wysokich obrotów, dźwignia biegów była jakby "wyrzucana" jakąś siłą wewnętrzną, teraz poddaje się mojej łapce i mojej woli, płynnie i cicho :)
Jedyna uwagę jaką usłyszałem, że może ciężej chodzić pedał sprzęgła w skutek zastosowania mocniejszych sprężyn (to stwierdzenie producenta) , a le ja niczego takiego nie odczułem, podobnie panowie z serwisu.
 
Kończąc, muszę przyznać, że jechałem z nastawieniem, że będzie trzeba stoczyć ciężki bój :angry:   , a tu takie miłe rozczarowanie :) .
Nie na kredyt widać dałem kiedyś opinię porządnych, i nie zawiodłem się.
 
Generalnie całości procedury, od A do Z i za traktowanie wystawiam ocenę 5 , polecam :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje gratulacje że udało się pozytywnie wszystko załatwić, to przekonało mnie i chyba wielu użytkowników tego koreańskiego złomu , niestety muszę użyć takiego stwierdzenia bo jest to mój czwarty nowy Opel i żaden nie przyjeżdżał z fabryki w takim rozklekotanym stanie, że jednak da się coś wywalczyć i jeździć normalnie funkcjonującym autem. Wygląda na to że wszyscy narzekający na tą usterkę zaczniemy tydzień od telefonu do ASO.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności