Skocz do zawartości

kamera cofania - zakłócenia obrazu - pionowe paski


wir

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Pytanie o usterkę kamery cofania, która polega na pojawienia się na ekranie pionowych gęstych pasków zniekształcających obraz do tego stopnia, że praktycznie nie wiele widać. Najprawdopodobniej jest to zakłócenie przesyłu sygnału. Interesuje mnie czy szukać bardziej przy samej kamerce, czy na zgięciu przewodów na wysokości zawiasów klapy, czy raczej przy samym radiu. Dzięki za podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie wiem co mam odpowiedzieć na to pytanie. Zdemontowałem listwę, na której zamontowana jest kamera.

20200918_213922.thumb.jpg.3f842b3a82440d075d9625eaa1c6e9e1.jpg

Pod spodem jest totalny syf, który zbiera się z drogi (nie ma żadnego uszczelnienia, przed demontażem radzę umyć auto, u mnie jest droga szutrowa, która się MOCNO kurzy - co oczywiście nie usprawiedliwia stanu widocznego na foto). Listwa trzyma się na 6 śrubach i czterech złączkach - kołkach stabilizujących (dwa standardowe białe i dwa podłużne żółte - producent utrudnia demontaż jak może - żeby zwolnić listwę z kołków trzeba czymś wyprzeć śruby, żeby całość prężyła "do góry" i w chwili ściśnięcia kołka wyskoczy on pod wpływem wyparcia). Dalej - znajduje się tam wiązka odchodzącą w stronę kabiny ze złączem, w które wpinamy wiązkę wychodzącą z kamery (na foto powyżej duża biała, podłużna kostka). Złącze to jest bardzo szczelne (wnętrze złącza było sterylnie czyste - za sprawą silikonowej uszczelki np. takiej jak w podłączeniach osprzętu do silnika). W obudowę kamerki z w/wym. złącza wchodzi 6 przewodów. Przewody kończą się małym wtykiem wchodzącym bezpośrednio do obudowy kamery (na foto powyżej mała ciemna kostka na końcu wiązki). Przewody przy wejściu we wtyczkę nie mają żadnej osłony czy usztywnienia, sama wtyczka również posiada silikonowe uszczelnienie, które spełnia swoją rolę w stu procentach. Oba złącza pomimo wyglądu 10/10 i tak potraktowałem środkiem do oczyszczania styków / czyszczenia potencjometrów. WAŻNE !!! - po tym jak środek dostał się na silikonową uszczelkę ta weszła z nim w jakąś reakcję i spuchła, że wyglądała jakby nadawała się do wyrzucenia, jednak po wytarciu i osuszeniu wstąpiła się i złapała poprzednie wymiary.  Dalej: sprawdziłem czy przewody nie mają przerwy. Bez skutku. Nadmieniam, że tego samego dnia na jakąś chwilę obraz kamerki powrócił do stanu sprzed awarii, po czym ponownie pojawiły się paski przez, które całkowicie nic nie widać. Dalej - rozłożyłem samą kamerkę (wszystkim, których auta mają powyżej 4 lat radzę sprawdzić stan śrubek, na które zamontowana jest kamera do obudowy, oraz śrubek, którymi skręcona jest sama kamerka. W moim przypadku, rok. prod 2015 -malusieńkie łby (średnica około 3mm) były znacząco skorodowane a gwint mocno trzymał.

20200918_204703.jpg.0090a13ab3074e16c6c14a947c233b61.jpg20200918_204623.jpg.79b9d5cf98558b37a778ca0c12de0410.jpg

We wnętrzu samej kamerki sterylna czystość (uszczelka silikonowa, która uszczelnia zarówno klapkę obudowy jak i stabilizuje i uszczelnia w 100% soczewkę - nie ma opcji żeby dostała się woda nawet podczas mycia myjką ciśnieniową).

20200918_211234.jpg.ed3f6cb655d696b406ea3a94f1b1d10f.jpg20200918_212100.jpg.24c738d44b3d97afea651f0616b622b9.jpg

Podsumowując - pytanie pozostaje otwarte - gdzie mam szukać przerwy w przekazie sygnału. Odpowiadając ArKos'owi - nie sprawdzałem czy kamera działa, ponieważ nie wiem jakbym miał to zrobić (jedyne co mi przychodzi do głowy to podłączenie jej do innego samochodu). Do tematu załączam fotki z demontażu.

20200918_203047.jpg.2b61e22704eb63f95bd226e9c12ceba5.jpg 

punkty mocowania "wyściółki PCV" klapy bagażnika. Demontaż zaczynamy od "wyrwania" wnęki pod rękę

20200918_203231.jpg.3fe19e073ac502755c2625192ea61fa9.jpg20200918_203204.jpg.96aaf77d782fd0791f61d7ae0ae55671.jpg

przez którą zobaczymy pierwszy z klipsów mocujących osłonę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam samą kamerę.

W ostatnim czasie jedna z moich czterech kamer CCTV zamontowana na ścianie od strony północnej a więc nie przegrzewana słońcem, zaczęła generować zakłócenia, poziome paski, czasami obraz z niej znika a czasami się pojawia itp. Czyszczenie wtyku po stronie rejestratora DVR i po stronie samej kamery nic nie dało.

Wniosek? Elektronika sama z siebie się potrafi zepsuć i nie ma na to rady. Ta moja kamera wisiała 10 lat więc swoje przepracowała. W aucie dodatkowo dochodzą wstrząsy i wibracje. Wg mnie ma to wpływ na skrócenie czasu żywotności.delikatnej elektroniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności