Skocz do zawartości

Awaria - silnik, chłodnica


Gość mlodymat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

W weekend zaliczyłem pierwszą awarię samochodu.. Jadąć sobie spokojnie autostradą wyskoczył mi komunikat, że muszę zatrzymać pojazd i nie gasić silnika - zostawić na niskich obrotach. Ku mojemu zdziwieniu temperatura silnika była w wysokości powyżej 130*C... w pewnym momencie wyskoczyła mi informacja o tym, że silnik jest przegżany i należy wyłączyć pojazd - który sam się wyłączył po chwili. Pierwsza moja myśl, że może są ubytki oleju lub płynu chłodniczego. Podniosłem maskę, wszystko nagrzane na maksa i cała komora silnika zalana płynem chłodniczym. Gdy wszystko ostygło, zacząłem na własna rękę szukać przyczyny wycieku, byłem w szoku po tym co zobczyłem (zdjęcie). O ile się nie mylę, to jest to przewód od nagrzewnicy do silnika, najśmieszniejszy jest fakt, że obrączka nie była nawet zaciśnięta na końcu przewodu - więc fabrycznie dali ciała. Zadzwoniłem na opel assistance, w ciągu 30 minut ściagnęli mnie do najbliższego serwisu - w Nowogardzie, Kozłowski - dostałem auto zastępcze.

 

Teraz pytanie. Czy po przejechaniu w takim stanie ok. 200 metrów od wyskoczenia komunikatu mógł ulec uszkodzeniu silnik lub uszczelka pod głowicą? Chciałem przypomnieć, że silnik sam się wyłączył. Obawiam się, że silnik mógł się przegżać lub nawet uszkodzić. Czego powinienem przypilnować przy odbiorze pojazdu z serwisu? Jakie czynności powinni wykonać - pomijając odpowiednie podłączenie przewodu oraz mycie całej komory silnika? Jakie kroki podjąć w stosunku do Opla w związku z tym zdarzeniem? Prosze o praktyczne rady i informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 36
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Pech... Jeśli chodzi o wątpliwości to jak Arkos pisze, szybko Cię zwinęli (tylko 30 min.) i załatwili sprawę.

A po odbiorze masz gwarancję dalej - jak silnik będzie dobrze pracował na zimno/ciepło, dobrze przyspieszał, nie zamulał/szarpał, nie zwiększy się spalanie, nie będzie ubywać płynu chłodzącego (jak ubywa a śladów brak, to może być pęknięta uszczelka pod głowicą) - to będzie wszystko ok!

 

ps. a swoją drogą - nie zauważyłeś luźnej obejmy? ja tam czasem zaglądam pod maskę - ale raczej z przyjemności, ciekawości i estetyki (ponad 3 tyś km przejechane a pod maską czysto jak po zakupie:)

 

ale wiesz co... sprawdzę u siebie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radd ale akurat ten przewód jest tak schowany, że na prawdę bardzo ciężko było zauważyć, że jest on nieprawidłowo zamocowany a raczej w ogóle nie zamocowany. Dziś odebrałem samochód z serwisu - wymyta komora silnika, zamocowany przewód, uzupełniony płyn chłodniczy. Auto zebrali z trasy strasznie brudne i nawet nie pofatygowali się aby je umyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek, ja kupiłem w ASO za 20 zł 1L koncentratu (rodzaj ten sam co w aucie). A wlałem w sumie 200 ml (100 koncentratu i 100 wody).

Nie wiem co to za nazwa (ale jakiś GM), wklejam fotke.

 

edit: co do mycia, to Koledzy nie wiem jak to jest w Oplu... Po przeglądzie to na pewno myją, ale czy po innych usługach mycie jest bezpłatne?? Jeżeli pobrudzą auto, to je sami myją (za free)

post-7-0-78879100-1444144804_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności