Skocz do zawartości

Jaki olej do przedniej przekładni kątowej 1.4 turbo


JanoPL

Rekomendowane odpowiedzi

Można porównać.
Ravenol RHP SAE 75W90
Zastosowanie : Olej przekładniowy do skrzyń biegów i zwolnic
Typ : Olej syntetyczny
Baza : Polialfaolefiny (PAO)
Gęstość (przy 20°C): 0,868 g/cm³
Lepkość kinematyczna : 92,6 mm²/s (przy 40°C) i 16,1 mm²/ s (przy 100°C)
Temperatura zapłonu : 200°C 

 

GM 93165693 ,  GM 95599727
Zastosowanie : Olej przekładniowy do skrzyni rozdzielczej
Typ : Olej syntetyczny
Baza : Polialfaolefiny (PAO4)
Gęstość : 0,88 g/cm³
Lepkość kinematyczna : 85,7 mm²/s (przy 40°C) i 15,2 mm²/s (przy 100°C) 
Temperatura zapłonu : 182 °C 

 

MOTUL GEAR 300 LS
75W-90
Kolor Wizualny zielony
Klasa lepkości SAE J 306 75W-90
Gęstość w 20°C (68°F) ASTM D1298 0,904
Lepkość w 40°C (104°F) ASTM D445 109,6 mm²/s
Lepkość w 100°C (212°F) ASTM D445 16,4 mm²/s
Wskaźnik lepkości ASTM D2270 161
Temperatura zapłonu ASTM D92 200°C / 392°F

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,dziękuję za podpowiedz,w hurtowni olejowej zaproponowali mi  tego samego Motula co Ty napisałeś lub jako lepszy Liquid Moly o tym samym parametrze.

W Oplu usłyszałem ze tylko ten fabryczny bo na innym może mi się napęd nie załączać i będzie wywalało błąd a na pytanie czym się różnią te same oleje o tych samych parametrach usłyszałem merytorycznie że ten typ tak ma.

Stan umysłu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.05.2023 o 17:47, JanoPL napisał:

na pytanie czym się różnią te same oleje o tych samych parametrach usłyszałem merytorycznie że ten typ tak ma.

Stan umysłu

Może nie tak do końca...

Jeep.
Grand Cherokee.

Automatyczna skrzynia biegów. Specyfikacja oleju MOPARa jest taka sama jak Mercedesa czy kilku innych producentów. Jota w jotę ta sama. Co się okazuje po wlaniu oleju Mercedesa?
Że skrzynia (szczególnie Quadra Trac II) umiera po przejechanych kilku tysiącach. I nie jest to jakiś incydentalny przypadek.

Ta skrzynia toleruje tylko i wyłącznie oryginalny, MOPARowski olej. A wiem to od dobrego ziomka, co ma jobla na punkcie offroadu i chyba ze 20 lat tylko Jeepami lata.

Śmieszne?

A może jednak coś w tym jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale wiemy, że skrzynia biegów to też tylko koła zębate i łożyska. Takie M32 jest BARDZO wrażliwe na jakość oleju, czyż nie?

Nie neguję tu żadnych "obcych" olejów, jedynie zwracam uwagę, że nawet drobne różnice mogą mieć znaczenie mimo tej samej specyfikacji.
Patrząc na powyższe dane olejów da się zauważyć inną lepkość.

GM 15,2
Motul 16,4

Ravenol 16,1

A może akurat to ma znaczenie i to znaczące?
Po prostu jestem zwolennikiem oryginalnych i fabrycznych środków smarnych. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wiesław napisał:

Do M32 też?

Owszem. Pod warunkiem regularnych wymian co 50 max 60kkm i pod warunkiem robienia nadstanu ok. 300ml. Oczywiście mam na myśli M32 sprzed 2012 roku czyli starszy typ czyli ten z mniejszymi łożyskami, do którego wchodzi 2,4l oleju. Te nowsze już nie są wrażliwe.

Oryginalny GM Dexos też moim zdaniem spełnia się znakomicie pod warunkiem regularnych wymian. I z pewnością nie co 30kkm.

A14NET od syna ma obecnie nalatane 361500km i od początku jeździ na oryginalnym Dexosie. Zgodnie z książką serwisową prowadzoną do 290kkm wymieniany był co 15-17kkm. Poniżej zdjęcie, jak silnik wygląda pod pokrywą zaworów - wymieniałem uszczelkę pokrywy.
Według mnie oryginalne środki smarne są dobre, jednak polityka producenta do dupy. Wymiany co 30kkm lub w wypadku busów co 40kkm to zabójstwo dla silnika i ŻADEN, absolutnie żaden olej się w takim wypadku nie sprawdzi. Doskonale wiesz, że nie przewiduje się wymiany oleju w M32 ani żadnej innej, nawet automatycznej za wyjątkiem przypadków naprawy skrzyni. Ba, nawet krzywo patrzą jak klient zleca wymianę. To stare M32 by pożyło, gdyby z urzędu przewidziano interwał wymiany. Co ciekawe, Chevrolet z tymi samymi skrzyniami ma interwał 30.000 mil, a Opel nie ma żadnego. Ciekawe...

SAM_4131.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności