Skocz do zawartości

Wymiana oleju w skrzyni biegów


Gość mlodymat

Rekomendowane odpowiedzi

Gość mlodymat

Witam wszystkich,

 

Wczoraj przy rodzinnej kolacji, poruszyliśmy temat wymiany oleju w skrzyni automatycznej... konieczne? niekonieczne? różne źródła przekazują różne informacje. Jedne, że nie trzeba jeśli auto nie jest przeciążane a drugie, że mimo wszystko lepiej wymieniać. Ma ktoś wiedzę, informacje, doświadczenie w tym zakresie? Co prawda auto mam nowe ale z ciekawości pytam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zaspokoję ciekawość.

GM daje inne wytyczne na europę i inne na USA. Oprócz tego inne wytyczne dla Chevroleta a inne dla Opla.

Teraz trochę trucia...

Olej - jakie jest jego zadanie. Jaka jest jego trwałość. Dlaczego trzeba go wymieniać.

Odpowiedź jest prosta: nie ma oleju, który wiecznie jest w stanie prawidłowo chłodzić, czyścić i smarować mechanizmy.

Olej silnikowy wymieniamy co 30.000km lub raz w roku - nawet jeśli auto przejechało 100km. Bo się starzeje.

Teraz wracam do wytycznych GM.

W Stanach określili termin wymiany oleju w automatycznej skrzyni na 30.000mil. Przeliczając na nasze to ok. 50.000km. Oczywistym jest fakt, że ten olej również się zużywa nawet, jeśli auto jest bardzo delikatnie eksploatowane.

To, że nie przewidziano jego wymiany nie oznacza, że tak należy robić. Jeśli auto jest normalnie użytkowane, to po ok. 100.000km olej jest czarny jak smoła - ma mnóstwo brudu i jest dużo gęściejszy, niż świeży. Olanie wymian oleju doprowadza potem do sytuacji, że kanały olejowe w płycie sterującej automatycznej skrzyni, oraz elektrozawory w tej płycie, są po prostu oblepione szlamem. Wymiana oleju w tym momencie dobije skrzynię - jego ciśnienie radykalnie spadnie, bo świeży olej jest rzadszy z racji braku zanieczyszczeń, czyli zagęszczacza.

Gdyby to było moje auto, to miałbym głęboko w dvpie wytyczne producenta. Olej wymieniałbym w silniku co 10.000km a w skrzyni co 50.000km. Co bym zyskał? Skrzynia jeździłaby spokojnie przy przebiegu 300.000km ponad. Silnik też w zdecydowanie lepszej kondycji by egzystował. Nie wymienianie oleju w automacie to skrócenie jej żywota do ok. połowy, czyli 150 max 200.000km. Nie wiem czy warto.

Olej silnikowy - sory, 30.000km to jakiś kosmos, szczególnie w silnikach z turbiną, gdzie olej jest wręcz palony z uwagi na ogromną temperaturę panującą w turbinie, a przecież olej ją smaruje.

 

Robiąc prosty ekonomiczny rachunek:

wymiana oleju w automacie - koszt oleju ok. 60-70zł litr w ASO (potrzeba do statycznej wymiany ok. 4 litry) plus robocizna ok. 250zł ASO. Razem 550zł. Raz na 50.000km 550zł. Jeśli skrzynia ma mi dojeździć przy regularnych jego wymianach do ponad 300.000km to tych wymian będzie 6. 550x6=3300. Jeśli nie będę wymieniał oleju to zdechnie w połowie przebiegu i koszty remontu w ASO to ok. 7-8 tys zł. Przez 300.000km takie remonty wyjdą 2 czyli razem prawie 15.000zł. Teraz porównanie: 15.000zł vs 3300zł.

Pytania?

 

Podam dość dobry przykład z europejskiego podwórka:

Chevrolet Aveo i Opel Corsa. Takie same silniki i takie same skrzynie. W Chevrolecie jest zalecana wymiana oleju z skrzyni manualnej po przebiegu 60.000km a w Oplu nie. Dlaczego, skoro to TE SAME silniki i skrzynie?

 

Nie ma wiecznych rzeczy, tym bardziej oleju. Jak lubisz to auto i chcesz nim długo pojeździć, to wymieniaj. Jak ma być na 3-4 lata i wypad, to to zignoruj. Nie Ty będziesz kopał się z remontem automatu i nie Ty będziesz za niego płacił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mlodymat

Dzięki. Co do wymiany oleju silnikowego to u mnie max. 15 tys. chociaż w ciągu roku więcej jak 12 tys. nie przewiduję zrobić. Wracając do wymiany oleju w skrzyni biegów, rozumiem, że wymiana oleju wraz z samym olejem to koszt 550zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dobrze rozumiesz - to orientacyjna kwota 550zł. Podałem ją na przykładzie skrzyni AF40 z Insignii - tam tyle to wynosi, ale skrzynia jest potężna - większa niż z Mokki. Myślę, że Mokka zmieści się w kwocie 450-500zł. Nie wiem, bo nie wymieniałem jeszcze. Oczywiście cena jest z ASO - z wpisem w książkę serwisową. I w razie czego nie słuchaj pitolenia, że nie trzeba. Mają wymienić i koniec. To Twoje auto i masz prawo wymieniać częściej, niż zaleca producent.

Co do silnika - węszę Opel Flexcare z limitem 15.000 rocznie, czyli tak jak ja. I dobrze. 12.000 to dobry przebieg na wymianę oleju, szczególnie w dieslu.

Ja w swoim wymieniłem pierwszy raz po przebiegu 1500km. Zdziwiony byłem, co mi spływało z miski olejowej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mlodymat

No to powiem szczerze, że 500zł to żadne pieniądze jeśli chodzi o wymianę oleju w skrzyni biegów :) Ciotka ma Kugę i u niej 4 500zł wymiana :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mlodymat

No poważnie Ci mówię, aż byłem w szoku, co zainspirowało mnie jednocześnie do zapytania Was na forum mokki ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem następujące rzeczy:

Olej w skrzyni POWERSHIFT (skrzynia dwusprzęgłowa - coś na styl audikowej  DSG) w wypadku Forda ma być wymieniany co 60.000km. Każdorazowo filtr oleju skrzyni. Ta skrzynia jest dostępna m.in. w Mondeo MK4, S-Maxie, Focusie...

Koszt litra oleju 60zł, koszt filtra 110zł. Materiały oryginalne - nie zamienniki.

Do wymiany potrzebne jest ok. 6 litrów oleju. Tak więc materiały 470zł wychodzą. 

Sprawdziłem też koszt w ASO Forda - usługa z materiałami to niecałe 1100zł. Jeden telefon - ASO w Katowicach na Rozdzieńskiego - MULTEXIM.

Robocizna jest kosmicznie droga - ponad 500zł, ale jest rzekomo jakaś specjalna procedura wymiany oleju.

Tak więc te 4500,- nie wiem skąd wzięli - kosztuje to 1100zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mlodymat

ArKos, nie mam pojęcia bo to nie moje auto. Przekażę im informację na pewno się ucieszą. Może coś źle zrozumieli.. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ArKos to taka smola jest po 1500 w oleju silnikowym? Sadze ze czy w skrzyni czy silniku olej z wiekiem traci wlasciwosci. Czestrza wymiana nie zaszkodzi. To jak traktujesz auto podczas zimnego startu jak olej jest jeszcze w misce olejowej czy innych zakamarkach plus studzenie po jezdzie moze duzo dac. Pojazd wieczny nie bedzie ale nam czy przyszlym nabywca nie przysporzy ekstra kosztow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności