Skocz do zawartości

Mokka 1,4T+LPG i koszmar nie przełączania się na LPG przy zimnym silniku


Miszka74

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli to, co pisałeś w wątku obok, że wszystkie czynności serwisowe z LPG realizuje się przez OBD nie tyczy się wymiany oprogramowania centralki LPG?

 

A jak się ustawia ciśnienie gazu na listwie wtryskiwaczy? Zmienia się ciśnienie na wielozaworze butli czy coś innego?

 

Tak dopytuję, bo pojadę do ASO i czegokolwiek nie powiem to będą mi kity wciskać żeby tylko zbyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana oprogramowania przez OBD. Wymagany MDI + TIS2WEB.

Regulacja ciśnienia to czynność mechaniczna ale trzeba mieć podgląd wartości na liście danych (MDI + GDS).

 

O oprogramowaniu GM można poczytać na sieci - info ogólnodostępne https://www.gme-infotech.com/info/tis.html

O MDI można poczytać tu http://www.daxpol.eu/opel-mdi-gm-gds-2/opel-mdi-gm-gds-2_p_125.html

O oprogramowaniu GDS można poczytać tu 

coprawda po rusku ale...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Natknąłem się na ten temat szukając odpowiedzi na podobną usterkę w mojej mokce x 1.4t. Komputer pokł. wyśw. komunikat: "Awaria pojazdu skontaktuj się z serwisem". Samochód wypos. w fabr. inst. LPG. Komunikat nigdy wcześniej się nie pojawiał. Komunikat pojawił się podczas. aut. przełączenia się paliwa z benzyny na gaz LPG. Inst. LPG nie załączyła się. Silnik zimny (uruch. przez ok. 1-2 min). Przeb. samochodu 8252km. Od chwili uzyskania przebiegu 3000km zdarzały się sporadyczne przypadki utrudnionego przeł. się paliwa z benzyny na lgp (żaden komunikat się nie wyświetlał). Od chwili uzyskania przebiegu 6000km w/w przypadki pojawiały się coraz częściej (tzn. po przejechaniu dystansu kilkudziesięciu km na LPG i krótkiej przerwie w pracy silnika oraz po jego kolejnym uruch. w celu kontynuowania podróży, paliwo już nie przełączyło się na lpg). Po świętach umówię się po raz pierwszy do ASO w celu zdiagnozowania i usunięcia awarii. Napiszę czy się udało i co było jej przyczyną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Natknąłem się na ten temat szukając odpowiedzi na podobną usterkę w mojej mokce x 1.4t. Komputer pokł. wyśw. komunikat: "Awaria pojazdu skontaktuj się z serwisem". Samochód wypos. w fabr. inst. LPG. Komunikat nigdy wcześniej się nie pojawiał. Komunikat pojawił się podczas. aut. przełączenia się paliwa z benzyny na gaz LPG. Inst. LPG nie załączyła się. Silnik zimny (uruch. przez ok. 1-2 min). Przeb. samochodu 8252km. Od chwili uzyskania przebiegu 3000km zdarzały się sporadyczne przypadki utrudnionego przeł. się paliwa z benzyny na lgp (żaden komunikat się nie wyświetlał). Od chwili uzyskania przebiegu 6000km w/w przypadki pojawiały się coraz częściej (tzn. po przejechaniu dystansu kilkudziesięciu km na LPG i krótkiej przerwie w pracy silnika oraz po jego kolejnym uruch. w celu kontynuowania podróży, paliwo już nie przełączyło się na lpg). Po świętach umówię się po raz pierwszy do ASO w celu zdiagnozowania i usunięcia awarii. Napiszę czy się udało i co było jej przyczyną. 

 

Sprawdź czy jak ręcznie przełączysz przed odpaleniem samochodu na pracę tylko na benzynie, odpalisz i rozgrzejesz do 80oC a potem aktywujesz LPG klawiszem to czy się przełączy poprawnie. Obstawiam, że przełączy się.

 

Drugie, gdzie tankujesz paliwo? Jakaś konkretna stacja / preferowana marka stacji? 

 

U mnie pierwsze objawy pojawiły się po mniej więcej 7,5 tys km. W większości tankowałem wówczas na Orlenie i sporo na podlasiu. Wstępnie czyszczenie zaworu w parowniku rozwiązało problem na kilka tys km ale wówczas nie było jeszcze zimno (to był wrzesień 2016). Orlen tutaj (Białystok i okolice) ma zasyfiony biokomponentami gaz. To już potwierdzone z różnych źródeł. 

 

Myślę, że reszta uwag tak jak wszyscy tu wcześniej pisali. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana oprogramowania przez OBD. Wymagany MDI + TIS2WEB.

Regulacja ciśnienia to czynność mechaniczna ale trzeba mieć podgląd wartości na liście danych (MDI + GDS).

 

O oprogramowaniu GM można poczytać na sieci - info ogólnodostępne https://www.gme-infotech.com/info/tis.html

O MDI można poczytać tu http://www.daxpol.eu/opel-mdi-gm-gds-2/opel-mdi-gm-gds-2_p_125.html

O oprogramowaniu GDS można poczytać tu 

coprawda po rusku ale...

 

Serwis na razie nie będzie zmieniał mi oprogramowania. Zostają przy rozwiązywaniu problemu z P0171. Po wymianie mapsensora nic się nie poprawiło. Samochód nadal ma problemy z ustaleniem poprawnej dawki paliwa i to zarówno na benzynie jak i na LPG.

 

W sprawie LPG Potwierdzono mi tylko, że ostatnio jest dużo zgłoszeń, że coś planują w sprawie wymiany oprogramowania sterowników LPG. Zatem serwis sam w sobie nic teraz nie będzie kombinował. Na razie ciśnienia gazu nie sprawdzali, nie poprawiali. Temat w ogóle odłożyli z w/w powodów. Plus opiekun przyjmujący / wydający samochody mówił mi że za pobranie oprogramowania muszą płacić 30 dolarów, że to się zmieniło od niedawna i dopóki nie mają pewności, że to może pomóc to nie będą tego robić... No co raz to nowe tłumaczenie...

 

Mi na razie mają zmienić sterownik ... hm... komputer od benzyny? No i konkretnie nie dopytałem. W każdym razie czekają na potwierdzenie z centrali czy mogą mi komputer wymienić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdury gadają, za przeprogramowanie nic się nie płaci.

P0171 : zawór EVAP, nieszczelny dolot, zaworek odmy w pokrywie zaworów, uszczelka kolektora ssącego lub sama sonda.

Tam jest taki jeden mądrala. Mam wrażenie, że mówi co mu przyjdzie do głowy. Chyba nie ma co go cytować.

 

 

To może spójnie spróbuję opisać jak to w tym wypadku było. Same problemy z LPG odkładam na chwilkę na bok i...

 

Kolejność problemów była następująca:

 

Ze dwa, trzy razy podczas przełączania na LPG pojawiły się dziwne objawy jakby jazdy na 3 cylindrach. Brak mocy, szarpanie przy próbie wciśnięcia gazu, dławienie się. Raz pomogło wciśnięcie gazu w podłogę, innym razem przełączenie z powrotem na benzynę i potem po chwili jeszcze raz na LPG.

 

W okolicach przebiegu 60tys km pojawiły się problemy z utrzymaniem stabilnych wolnych obrotów na LPG. Plus samochód czasem na milisekundy tracił moc. Czuło się kilkukrotne szarpnięcia przy mocnym wciśnięciu gazu. 

 

Zdiagnozowano problem z niepoprawnie otwierającymi się wtryskiwaczami gazu. Sugestia brzmiała, że z powodu złego jakościowo gazu uległy zabrudzeniu i należy je wymienić.

 

Prawie natychmiast po wymianie dzień/dwa i po może 150 - 200km przejechanych samochód zaczął świecić "check engine". Po wizycie w serwisie "wymiana puszki rezonansowej na dolocie"... tam jest taka rura i jakby P0171 się pojawiał to mamy następny punkt programu - wymienić.

 

Przyszło mi do głowy, że może w cholerę przy wymianie wtryskiwaczy coś połamali w kolektorze dolotowym. I próbują problem ukryć zasłaniając się "procedurami".

 

Kolejna wizyta. Wymiana tejże rury/puszki na dolocie nic nie dała, więc padło na mapsensor.

Kolejna wizyta, wymiana mapsensora nic nie dała. więc obecny plan to komputer/sterownik silnika.

 

Wprawdzie po wymianie mapsensora objawy nierównej pracy na wolnych obrotach i szarpania przy przyspieszaniu się uspokoiły ale to pewnie raczej wynik skasowania poprzednio nałapanych błędów. Od piątku zrobiłem ze 200km i szarpania nie ma. Kontrolka check engine się nie zapala. Ale to pewnie kwestia czasu bo jak mówią parametry odczytywane z mapsensora są nieprawidłowe.

 

Oczywiście wracając do LPG - przełączam ręcznie. Po 80oC. Czyli w praktyce 1/2 - 3/4 dystansu po mieście przejeżdżam na benzynie. Niejednokrotnie nawet nie próbuję przełączać bo odcinki są za krótkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszło mi do głowy, że może w cholerę przy wymianie wtryskiwaczy coś połamali w kolektorze dolotowym. I próbują problem ukryć zasłaniając się "procedurami".

Nie ma takiej możliwości. Nie da się moim zdaniem.

 

Wymiana tejże rury/puszki na dolocie nic nie dała, więc padło na mapsensor.

Ten silnik nie ma mapsensora tylko przepływomierz. Chyba, że o czujnik ciśnienia/podciśnienia gazu chodzi.

 

obecny plan to komputer/sterownik silnika.

Moim zdaniem całkowicie błędna diagnoza. Zdecydowanie bardziej winien by był sterownik LPG i ew. można sprawdzić stan solenoidu na parowniku (czy rurka emulsyjna nie jest zawalona mazutem).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy jak ręcznie przełączysz przed odpaleniem samochodu na pracę tylko na benzynie, odpalisz i rozgrzejesz do 80oC a potem aktywujesz LPG klawiszem to czy się przełączy poprawnie. Obstawiam, że przełączy się.

 

Drugie, gdzie tankujesz paliwo? Jakaś konkretna stacja / preferowana marka stacji? 

 

U mnie pierwsze objawy pojawiły się po mniej więcej 7,5 tys km. W większości tankowałem wówczas na Orlenie i sporo na podlasiu. Wstępnie czyszczenie zaworu w parowniku rozwiązało problem na kilka tys km ale wówczas nie było jeszcze zimno (to był wrzesień 2016). Orlen tutaj (Białystok i okolice) ma zasyfiony biokomponentami gaz. To już potwierdzone z różnych źródeł. 

 

Myślę, że reszta uwag tak jak wszyscy tu wcześniej pisali. 

 

Uzyskałem odpowiedź mailową od Opla. "Podejrzewać można zabrudzenie czujnika w parowniku z powodu brudnego gazu i konieczne jest jego oczyszczenie - wówczas usługa płatna (nie wchodzi w skład naprawy gwarancyjnej) - ok. 250 zl brutto."

 

Nie miałem czasu niczego sprawdzić. Samochód stoi w garażu od chwili wyświetlenia komunikatu o awarii. Paliwo Orlen w Ostrowi Maz. 

--------------------------------------------------------------------------------------

27/12/2017

 

Jestem dziś zapisany do serwisu Dixi Car w Raszynie (tam kupiłem samochód 2 miesiące temu). Po naprawię opiszę co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzyskałem odpowiedź mailową od Opla. "Podejrzewać można zabrudzenie czujnika w parowniku z powodu brudnego gazu i konieczne jest jego oczyszczenie - wówczas usługa płatna (nie wchodzi w skład naprawy gwarancyjnej) - ok. 250 zl brutto."

 

Nie miałem czasu niczego sprawdzić. Samochód stoi w garażu od chwili wyświetlenia komunikatu o awarii. Paliwo Orlen w Ostrowi Maz. 

--------------------------------------------------------------------------------------

27/12/2017

 

Jestem dziś zapisany do serwisu Dixi Car w Raszynie (tam kupiłem samochód 2 miesiące temu). Po naprawię opiszę co i jak.

 

Wróciłem z serwisu. Mechanik wykonał: czyszczenie zaworu LPG. Serwisant powiedział, że zanieczyszczający się czujnik gazu znajdujący się w parowniku jest bolączką samochodów z nowoczesną instalacją gazową ze względu na słabej jakości paliwo lpg. Mimo deklarowanych przez producenta 15tys km polecił częstsze przeglądy instalacji gazowej w samochodzie właśnie ze wzgl. na paliwo niskiej jakości. Ponadto wymieniono mi olej w silniku z filtrem oraz uszczelkę korka spustowego oleju. Za wszystko zapłaciłem 271,73 zł. Awaria została usunięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności