Skocz do zawartości
fsw

Wymiana oleju silnikowego

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie trwa naprawa mojej turbiny (mokka 1,4 z 2015r. 75 000km) - samochód powoli stracił moc, żadna kontrolka nie wskazywała na awarię silnika, jeżdżę bardzo spokojnie.

W tym zakładzie w 2018r. naprawiali już 3 turbiny od mokka z małym przebiegiem, za każdym razem takie same uszkodzenia - popękania słabego materiału- na razie tylko informacje przez telefon. Zamieszczę opisy i zdjęcia za tydzień.

W zakładzie twierdzą, że mieli już 2 pęknięcia tłoków w mokka.

Prośba do administratora o odpowiedź:

Czy w Mokka 1,4 Turbo występuje problem LSPI oraz spalania stukowego i pękania tłoków?

Czy to ten sam silnik co w Astrze K 1,4 turbo?

W Astrze rozwiązaniem problemu okazuje się wymiana dexos2 na  dexos1generacja2.

Czy CASTROL Edge 5W-30 C-3, który zalałem, zapobiega LSPI i potencjalnej awarii tłoków, czy lepiej stosować dexos1generacja2 ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A14NET/B14NET to całkiem inna konstrukcja niż LE2 czyli B14XHL/B14XHT. Jednak ten sam silnik czyli B14XHT występuje w Mokce ale tylko z automatem.

Problemy z pękającymi tłokami są tylko w B14XHL/B14XHT.

Kwestia turbiny w Mokce jest taka sama jak i w Astrze i w Zafirze. Po prostu źle skonstruowany kolektor wydechowy i pęka.

Dexos1 2 gen jest zalecany przez ASO, bo mimo, że nie było przypadków pękniętych tłoków w A14NET to zapobiegawczo chcą go stosować.

Stosowanie oleju - każdy ma swoje zdanie. Jeden chwali drugi gani.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie pierwszą wymianę oleju robiliście po ilu kilometrach? 2 tyś będzie ok czy jeszcze poczekać?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jutro zadzwonię i wbiję się w termin jaki zaproponują. Jak do tej pory nabite jest 1620km czyli powoli można się umawiać. Dzięki @osman71 za info :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Byłem jakiś czas temu ma szkoleniu z Motula. Trochę rozmawialiśmy też o pękających tłokach. Z tego co się dowiedziałem to zalecają stosowanie oleju dexos1gen2 do wszystkich oplowskich1,4turbo nie tylko tych na bezpośrednim wyrysku. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
11 godzin temu, Stackburn napisał:

Panowie pierwszą wymianę oleju robiliście po ilu kilometrach? 2 tyś będzie ok czy jeszcze poczekać?

przy pierwszym przeglądzie gwarancyjnym czyli po roku od zakupu, a na liczniku było 28000.

Sorki, dopatrzyłem się teraz w Waszych stopkach, że macie 1,4 t.

Edytowane przez TomekGd
inny silnik mam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja wymieniałem po 1500km. Spłynął niezły szit.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, TomekGd napisał:

przy pierwszym przeglądzie gwarancyjnym czyli po roku od zakupu, a na liczniku było 28000.

/.../

Wymiana po takim przebiegu to zamordyzm silnika, bez względu na to czy 1,4T czy 1,6, a szczególnie przy 1,6 który ma wariatory. I nie piszę o pierwszej, ale w ogóle o wymianie w czasie całej eksploatacji żywota samochodu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Umówiony na poniedziałek. Czyli wymiana będzie w okolicy 1700km.

W seacie (mam jeszcze toledo mk3 wymieniałem pierwszy raz po 2000km. Teraz ma 130tyś i z silnikiem nic się nie dzieje i od wymiany do wymiany nic nie dolewam - wymiany co 15tyś max).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, fsw napisał:

Wymiana po takim przebiegu to zamordyzm silnika, bez względu na to czy 1,4T czy 1,6, a szczególnie przy 1,6 który ma wariatory. I nie piszę o pierwszej, ale w ogóle o wymianie w czasie całej eksploatacji żywota samochodu.

Możliwe, nie znam się, kazali za rok to dostali, obecnie druga wymiana bo drugi przegląd / listopad 2018, bo na komp pokazało 3%/ przy stanie 54230 km. Flex Care do 60000 tyś, potem oddaję w rozliczeniu i biorę następny nowy , i tak non stop nowym i na gwarancji. Nie wiem co potem z takim autem się dzieje, domyślam się że idzie do sprzedaży dalej . I tu pytanie, czy ktoś kupował takie stare /3 - letnie / auto? I co wtedy mówią w salonach ? Chodzi mi o te wymiany oleju po 1000 km. Zwraca ktoś na to uwagę?. Szczerze , to dla mnie gwarancja z salonu że auto serwisowane i bez napraw jest wystarczająca.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 17.01.2019 o 18:19, fsw napisał:

Wymiana po takim przebiegu to zamordyzm silnika, bez względu na to czy 1,4T czy 1,6, a szczególnie przy 1,6 który ma wariatory.

1,4 turbo tez ma zmienne fazy rozrządu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Była taka anegdota o 1.9 dci renówki , że olej wymienia się w tym silniku tylko dwa razy. Trzecia wymiana jest razem z silnikiem ;)

(anegdota dość brutalna - sprzedawałem te silniki i schodziły lepiej jak ciepłe bułeczki) - producent zalecał wymiany właśnie co 30tyś więc wiedział co robi ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli coś ma spory popyt, to oznacza, że jest problem. Tak samo jest z 2,0CDTi w Oplu. Silniki po 5500,- chodzą i schodzą na pniu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witajcie. Mam pytanie, kiedy wymienić olej?

Mokka 2016 przedłużony serwis będzie miała  3 przegląd w marcu zawierajacy wymianę oleju. Obecny przebieg to 20 tyś. a wskaźnik oleju wskazuje 9%, co robić, co radzicie? W serwisie koszt serwisu ok.750 pln. Teraz wymieniać olej w serwisie a później płacić tak czy inaczej za serwis obligatoryjny oczywiście pomijając wymianę oleju czy poczekać i zrobić wszystko naraz? Z  góry dziękuję za wskazówki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możesz zrobić wymianę oleju, a jak będziesz miał przegląd gwarancyjny to wykonasz go bez wymiany oleju. 

Do marca został miesiąc - 9% to jeszcze jakiś miesiąc jezdzenia. Nie wiem, w czym problem?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
24 minuty temu, Buzka23 napisał:

Możesz zrobić wymianę oleju, a jak będziesz miał przegląd gwarancyjny to wykonasz go bez wymiany oleju. 

Do marca został miesiąc - 9% to jeszcze jakiś miesiąc jezdzenia. Nie wiem, w czym problem?

Dzięki za odpowiedź. No właśnie nie wiem, czy te 9 % to bezpieczna ilość. Niektórzy twierdzą, iż warto wcześniej wymieniać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

9% - to wyliczenie czasu od ostatniej wymiany oraz ilości uruchomień silnika i jego pracy. W rzeczywistosci nie ma nic wspólnego z jakością oleju. Od, takie przypuszczenia. 

Możesz jezdzić do 1%. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zakupiłem olej silnikowy Castrol Edge 5w30 LL , po jakimś czasie przeczytałem na opakowaniu że nie ma na nim specyfikacji GM. Jest Mercedes, VW, Porsche. Zastanawiam się czy nie zamienić na Castrol  ze specyfikacją GM. Ale skoro spełnia wymogi innych firm to chyba Moni nie zaszkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja na tym oleju jeżdżę trzeci rok ( Castrol Edge 5w30 ). Na pierwszym przeglądzie poprosiłam ASO o wlanie go zamiast tego "salonowego" i zrobili to bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi