Skocz do zawartości
ArKos

Mokka 1.4 Turbo 140kM

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 17.02.2016 o 19:55, ArKos napisał:

Gazu z reguły spala 15-20% więcej od benzyny. Gaz ma mniejszą masę z litra - jednym słowem litr benzyny jest cięższy o ok. 15-20% od litra gazu. Auto na poprawnej mieszance paliwowo-powietrznej (czyli fachowo stosunek stechiometryczny mieszanki) spala 1kg paliwa na każde 14,7kg powietrza. Skoro gaz jest lżejszy wagowo w objętości litra, to i spala go więcej.

8 litrów LPG to bardzo dobre spalanie.

ArKos.

Latem trasa Poznań-Warszawa A2'ką w cieniu za TIR'ami 5,5l/100km LPG ale nie polecam... ciężko znieść takie prędkości na autostradzie. między 82 a 92km/h i tempomat cały czas. Pilnując odległości od poprzedzającego TIR'a w granicach 1,0-1,5 sek.

Wczoraj trasa Wrocław-Białystok (S8+A1+A2+S8) 6,0 LPG w podobnych warunkach tylko bez wsparcia TIR'ów i 5 km korka miałem w pewnym miejscu. Starałem się trzymać 92km/h na tempomacie. TIRY wyprzedzałem bardziej dynamicznie.

Średniej zużycia dla benzyny nie prowadzę. Bo jej prawie nie używam. U mnie komputer dla benzyny pokazuje zwykle między 9 a 11 l/100km bo służy raczej tylko do odpalania :)

Aha. Zauważyłem, że wyliczanka mi się nie składała, więc policzyłem sobie sam. Komputer w moim wypadku zaniża realne średnie zużycie LPG o blisko 0,75l/100km

W każdym razie jadąc spokojnie tempem do 95-100km/h jestem w stanie zrobić w trasie 520km na jednym tankowaniu gazu.

Jeżdżąc "jak Bóg przykazał" czyli z prędkościami dopuszczalnymi na S'kach i autostradach te odległości są mniejsze a przeciętnie komputer wtedy mi pokazuje ok 8,0l/100 (przy prędkościach do 120km/h) i w granicach 9,5l/100km (przy prędkościach 140).

No... weźmy jeszcze pod uwagę, że zapewne komputer zaniża około 11% względem tego co faktycznie wychodzi z ręcznego liczenia zużycia. więc wychodziłoby realnie 8,9l/100km przy prędkościach do 120km/h i pewnie około 10,5l/100km przy prędkościach 140km/h

Dlatego założyłem sobie na własny użytek, że jeżdżę raczej do 120km/h żeby na autostradach nie tankować co 300km :). Tankowanie na autostradach LPG w cenie 2,75/l mało mi się uśmiecha. W moim wypadku ekonomia ma ogromne znaczenie, bo jeżdżę bardzo dużo. 

Zauważyłem, że zużycie paliwa wyraźnie rośnie z magicznym przekroczeniem 2000 - 2100 obr/min czyli wtedy, kiedy w trakcie stałej, równomiernej jazdy turbina aktywnie wspomaga silnik. Chyba to nie nowina, że silniki turbinowe lubią paliwo jak koń owies :

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja swoją odebrałem 2 tygodnie temu a tak po prawdzie to żony opelek jej spalanie z komputera pokazuje 6.8 na dotarciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć,

Jestem nowy na forum więc dzień dobry wam wszystkim. Jakiś czas temu rodzice zmienili auto - kazałem kupić Mokke X(imo najlepszy wybór dla rodziców)

Nurtuje mnie temat spalania tego auta - Model 1.4T automat - ciężko mi powiedzieć jak jeździ tata - ale raczej rajdowcom nie jest. Poniżej raport spalania, który prowadzi ojciec -  ostanie dane to trasa, która jechałem w stylu emeryta (przy tym samym stylu jazdy E36 316 pali 6,8, Mazda 6 2.0 zrobiona na 180KM 5,5-5,8 ropy) 

image.thumb.png.5a230e73c0a5ca70f73aca45b371ac64.png

I ostatnia trasa z komputera pokładowego:

206,3km

7,8 l/100km

V Śr. 62km/h

Kurde jak dla mnie to spalanie tego auta jest zaskakująco duże - fakt ojciec większość km robi w mieście ale i tak 9litrów? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Automat.

W lecie moja w mieście przy spokojniej jeździe do 7l, przy normalnej 7,3-7,5. Rekordem jest 6,5. Zima +1 litr.

Na autostradzie żre mi jak smok, bo nie umiem nie cisnąć tym autem... 9-10 mam.

Automatem trzeba się nauczyć jeździć - chodzi o technikę związaną ze skrzynią.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za odp!

Fakt skrzynia bardzo nie lubi zmieniać szybko biegów - kręci stosunkowo wysoko i chce trzymać wysokie obroty. Ale szybko to wyczułem. 

Jak ojciec w mieście śmiga w mieście nie wiem. Ale trasa, którą teraz robiłem - dla mnie szok. Bo to spalanie jest IMO za wysokie - trasa na której trzymałem 100km/h 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Elitka 1,4 AT, jeżdżę w miarę spokojnie od nowości 1 rok i 2 m-ce, przebieg 20,5k km. średnie zużycie z komputera na tym przebiegu 7,1 l/100km, a rzeczywiste to ok 7,5 l ( komputer oszukuje 0,4 - 05 l). Przy spokojnej jeździe z prędkościami zgodnymi z przepisami spala ok 6,3 - 6,6 (ale nie autostrada ), miasto natomiast 7,5 -8 l. Ciśnienie w oponach 2,2 - 2,3. Uważam, że nie jest to źle, zważywszy na komfort jazdy z automatem i jak trzeba to silnik też swoje pokazuje. 

Pozdrawiam forumowiczów i oby 2018 był gorszy od 2019.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A czy ktokolwiek bierze pod uwagę długość tras?

Jak się dojeżdża do roboty 5-10km w jedną mańkę to nie ma co oczekiwać cudów w postaci niskiego spalania. Tyle to silnik się dopiero co zagrzeje jak trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy 68 000 km średnie spalanie od nowości wyniosło 7.2 l. 

Przy czym przez pierwsze 45 000 km jeździłem sporo w trasie i miałem wówczas 6.8 l. Później 85% to miasto i średnie wzrosło do 7.2

Samo miasto to ten samochód spala około 7.8 l - 8.5 

Mokka miała tą zaletę, że jak na to auto to była oszczędna. 

Szkoda, że nie ma automatu dwusprzeglowego. 

Opel ma w ogóle jakiś automat dwusprzeglowy w swojej ofercie? Pomijajac PSA?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam manualna skrzynie i w obecnych warunkach spalanie 9.5litra,ale jazda typowo miejska,przejazdy po 5km.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To ja chyba latam jak wariat :) od zakupu w styczniu 2200km i średnie mi wyszło 10,9 LPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi