Skocz do zawartości

Automat - dziwne cykanie podczas wciskania pedału hamulca


Gość quong

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich użytkowników tego forum.

 

Mój tato jest właścicielem Opla Mokki 1.4 Turbo z automatyczną skrzynią biegów. Kupił ją w 2014 roku jako samochód nowy, z salonu. Jeździłem sam nie raz tym samochodem dla tego bardzo zdziwiły mnie pewne odgłosy kiedy ostatnio miałem przyjemność go prowadzić. Mianowicie: Skrzynia ustawiona na P, wciskam pedał hamulca/sprzęgła i z okolic lewarka słyszę charakterystyczny dźwięk "tyknięcia". Kiedy hamulec puszczam coś tyknie ponownie. Domyślam się, że może być to związane z przyciskiem, który jest w lewarku, którego wciska się by przełączać tryby na skrzyni, ale tego dźwięku nigdy nie było a na pewno nigdy nie było to takie głośne. Jeśli ktoś kiedyś grał w gry na starych komputerach (np Amidze) i miał podłączony Joystick to każdy ruch joysticka czy też wciskanie jego przycisków powodowało taki właśnie dźwięk "tapnięcia" styków - to właśnie dzieje się podczas wciskania i puszczania pedału hamulca. Dodam, że dzieje się to tylko kiedy skrzynia ustawiona jest w pozycji P. 

 

I tutaj moje pytanie - ktoś spotkał się z czymś takim? Czy jest to rzecz normalna a w miarę rosnącego przebiegu po prostu dźwięk ten jakoś "wyostrzył" się na tyle, że bardziej go słychać czy zacząć się martwić i w miarę możliwości szybko interweniować? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź lub kierunek, jednocześnie życząc wszystkim Zdrowych, Ciepłych i Spokojnych zbliżających się Świąt :). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, quong napisał:

Domyślam się, że może być to związane z przyciskiem, który jest w lewarku, którego wciska się by przełączać tryby na skrzyni

Nie. To nie jest z tym związane.

 

2 godziny temu, quong napisał:

Czy jest to rzecz normalna a w miarę rosnącego przebiegu po prostu dźwięk ten jakoś "wyostrzył" się na tyle, że bardziej go słychać

Dokładnie tak jest.

 

Ten dźwięk wydaje elektromagnes z zapadką uniemożliwiającą przypadkowe wrzucenie biegu z trybu P. Dlatego musi być wciśnięty hamulec, aby uruchomić zwolnienie blokady czyli elektromagnes ściąga ją i to ten dźwięk.

Instrukcja obsługi - tam pisze o tym, pisze też co zrobić w wypadku awarii czyli jak manualnie tą blokadę potraktować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 1 rok później...

Odkopię temat bo swoje auto mam od niedawna i dosłownie dziś usłyszałem donośne stukanie przy każdorazowym naciśnięciu pedału hamulca gdy skrzynia biegów znajduje się pozycji P. Niby czytałem, że w wielu autach z automatem jest to zachowanie całkowicie normalne ale ten stuk jest dość głośny i zastanawiam się jak mogłem tego nie słyszeć wcześniej. Nie jestem więc w 100% przekonany, że to normalne dla tej skrzyni biegów. Stuk ten jest też wyraźnie wyczuwalny gdy trzymam rękę na wybieraku skrzyni biegów.

Czy moglibyście potwierdzić, że Wasze Mokki z automatyczną skrzynią biegów mają tak samo?. Ten stuk generowany jest przez elektromagnes w samym wybieraku czy gdzieś w skrzyni?. W razie czego jest do tego jakiś dostęp/możliwość wymiany bez rozbierania połowy auta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to normalne zjawisko. Nie tylko w Mokce, w innych Oplach z automatem nowszego typu też. Elektromagnes blokuje lewarek przed przypadkowym przełączeniem z "P" i wymagane jest naciśnięcie hamulca na włączonym zapłonie, aby można było go zmienić z "P" na cokolwiek.

Mój poprzedni post chyba nie pozostawia wątpliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności