Skocz do zawartości

Naprawa wyczepiającej/spadającej linki zmiany biegów BEZ wymiany/demontażu linkek


Viszna

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęć oklejonej kulki nie zrobiłem, bo to żadna filozofia zrobić to. Zrobię zaraz grafikę i wstawię. Myślę że w modelu 1,6 litra cały "myk" polega na stałym lekkim do góry naciągu tego przegubu kulowego który jest na końcu linki zmiany biegów, bo jest on wciskany od dołu na tę "kulkę" i jak się "wyrobi" to po prostu spada na zasadzie siły ciążenia. A jeżeli chodzi o "wyrobiony" otwór na kulkę, to różnica przed naprawą i po jest taka że przed naprawą "wajcha" z biegów ma troszkę większy luz dystansowy i nic więcej. Po "napawaniu" kulki koszulką termokurczliwą "wajcha" "chodzi" troszkę ciaśniej i tylko tyle. Najważniejsze to nie trzymać ręki na lewarku zmiany biegów bez potrzeby w czasie jazdy bo dlatego szybciej się zużywa ta końcówka linki. Patent z takimi końcówkami linki jest powszechny i dobry ale przy podwieszonej lince jak jest w oplu nie zdaje egzaminu. Potrzeba by zawleczki aby to nie wypadało ale po co,  jak linka kosztuje OEM 1000 pln, a zamiennik prawie 600. I bardzo ważne aby ta sprężyna była o bardzo słabej sile naciągu. Ona ma tylko trzymać całość na miejscu a nie na "chama" dociskać. Zdjęcia w poprzednim poście.

IMG20240312113157.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Fajnie. Ja wiesz...dawałam kawałek szmaty i tak też jeździłam na zamienniku. Teraz wymieniłam i obawiam się że za jakiś czas znowu przydadzą się trytytki 😁

A gdzie dałeś ta sprężynę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast koszulki termokurczliwej można spróbować dać jakąś folię, np koszulka z dokumentów itp, złożyć dwa razy i wcisnąć na kulkę do próby, jak za mało ciasno to 3 razy złożyć folię itd ,aż do skutku,  stretch folia też chyba będzie dobra bo jest mocna, tylko trzeba będzie więcej i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś się upierał na wymianę  to mam wymiary tej części bo zmierzyłem suwmiarką. Tylko że w Polsce nie kupi się zestawu naprawczego tylko na Ali, a to też koszty i czas bez auta. Uważam że wymiana tego jest bezsensowna, jak po "naprawie" jest good.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2024 o 18:23, Krystian napisał:

I na koniec, w miejsce sprężynki nie mogą być trytytki lub coś podobnego, ponieważ ten wodzik z tym przegubem kulowym ze skrzyni biegów porusza się także w górę i w dół, a nie tylko do przodu i do tyłu .👍. Pozdrawiam wszystkich.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności