Skocz do zawartości

B16DTH olej w filtrze powietrza, awaria turbo?


KaPe

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam B16DTH w Astrze K z 12.2018. Auto miało być na duże przebiegi, ale sytuacja się zmieniła i od nowości zrobiłem "aż"...53kkm. Ale do rzeczy, mi komp również wywalił check oraz ograniczoną moc, w ASO powiedzieli, że kod błędu wskazuje na niskie ciśnienie oleju. Krótka historia z tym autem:

 

W lutym br byłem na 3 letnim przeglądzie w ASO, wymienili o mieli wymienić, mówili że wszystko OK. Zapytałem czy wymieniali filtr powietrza, powiedzieli że dopiero za rok. Stwierdziłem, że to żadna filozofia więc kupiłem nowy i tak przez miesiąc z nim jeździłem w bagażniku z braku czasu. Na koniec marca zabrałem się za wymianę tego filtra. Okazało się, że wewnątrz rury między turbo a obudową filtra był olej, w samym filtrze również. Po obejrzeniu silnika zauważyłem, że na zewnętrznej części tej gumowej rury, od strony turbo są ślady oleju, tak samo jak w okolicach bagnetu też są ślady oleju. W ASO stwierdzili że to turbo u wymienili (turbo, olej, filtr oleju i powietrza). Nie minął miesiąc i wywaliło mi check+ograniczoną moc. Zajrzałem pod maskę i taka niespodzianka:

1279374594_2022-04-2115_01.52-1.thumb.jpg.8e213666e309401a1c4986dcf8b1ca9c.jpg

 

Pomyślałem, że nie umyli od zewnątrz, ale nie:

1420651713_2022-04-2114_48.27-1.thumb.jpg.0fb6bd751b59fc99b2da3574c6e199a2.jpg

 

w środku znowu olej.

 

Dzień wcześniej usłyszałem takie odgłosy z okolic turbosprężarki:

2022-04-17 - odgłosy z silnika.m4a

 

Ktoś spotkał się z taką awarią? @ArKos słyszałem, że Ty dobrze znasz te motory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 28.04.2022 o 18:58, ArKos napisał:

Jak dla mnie problem z odmą. Separator oleju zawalony i olej leci w turbinę.

Jedź na reklamację.

Potwierdzili mi wczoraj że siadła pompa oleju, ale przez telefon nie byli w stanie wyjaśnić skąd olej w przewodzie powietrza.

 

BTW, jaki olej powinni lać do mojego silnika (B16DTH)? Na koniec 2019 lali jeszcze Dexos 2 5W30. Potem w 2020 zmienili na Dexos 0W30 (cena taka sama, 137 brutto za 5l), ale od 2021 leją już QUARTZ INEO XTRA 0W30 po 240 brutto za 5l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności