Skocz do zawartości

Walka o swoje, czyli ochrona wydechu przez 2 lata od jej wymiany.


Gość kamil_balcerowski

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kamil_balcerowski

Jak w temacie - w mojej Mocce już drugi raz rozpadł się środkowy wydech. Pierwszy wytrzymał do przebiegu 46 tyś km - 1.5 roku od kupna, drugi do niecałych 70 (czyli 24.000km) i szalone 8 miesięcy od wymiany. Teraz będę mieć już trzeci tłumik i nie jest dziwne, że obawiam się o jego żywotność. Gdzieś już o tym pisałem, gdzie każdy się spierał, czy na nowy wydech jest jakaś gwarancja itp. Słuchajcie idę nową drogą - po wymianie zamierzam ostro powalczyć o ochronę tego wydechu, bo nie uśmiecha mi się co roku go wymieniać. Sprawę komplikuje nieco fakt, że jest to wymieniane na gwarancji, więc nie przysługuje mi gwarancja na wymieniany element (nie płacę za niego), ale... Czy wymieniane części na gwarancji mogą być "byle jakie, byle do końca gwarancji"? No chyba nie. Poza tym Kodeks Cywilny jasno reguluje tę kwestię w Art. 581. § 1. "Jeżeli w wykonaniu swoich obowiązków gwarant dostarczył uprawnionemu z gwarancji zamiast rzeczy wadliwej rzecz wolną od wad albo dokonał istotnych napraw rzeczy objętej gwarancją, termin gwarancji biegnie na nowo od chwili dostarczenia rzeczy wolnej od wad lub zwrócenia rzeczy naprawionej. Jeżeli gwarant wymienił część rzeczy, przepis powyższy stosuje się odpowiednio do części wymienionej." Czyli mniej więcej tyle, że powinienem mieć z zasady 2 lata odpowiedzialności Opla za wydech i jeśli usterka znów wystąpi, bezpłatną naprawę. Dzwoniłem do centrali GM i potwierdzili to samo, co powiedziano w Kanclerzu, że z końcem gwarancji przestają odpowiadać za samochód. Na forach prawniczych różne wersje, ale Kodeks Cywilny dał mi pewną nadzieję. 

Jeżeli ktoś ma tu stosowną wiedzę, prosiłbym o wypowiedź, będę bardzo wdzięczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodeks cywilny poprzez pojęcie "rzecz" rozumie zakupiony przedmiot, w tym wypadku samochód... Moim zdaniem to, że potwierdzili i wogóle, to jedno. A jak przyjdzie co do czego, to zostaniesz spławiony jak wiele osób. Niestety, miałem styczność z takimi wypadkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kamil_balcerowski

"Jeżeli gwarant wymienił część rzeczy, przepis powyższy stosuje się odpowiednio do części wymienionej", czy aby na pewno jestem na przegranej pozycji? W Kanclerzu wykorzystują dość mocno niewiedzę klientów (niestety ostatnie obserwacje), ale jeżeli zacznie się im udowadniać swoje racje, to odpuszczają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil ma rację. W moim przekonaniu przysługuje Ci nowe dwa lata rękojmi na tłumik. Miałem tak w przypadku maszynki do golenia i w przypadku tabletu. O ile w przypadku maszynki nie musiałem korzystać o tyle w przypadku tabletu wywalczylem swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obyście Panowie mieli rację. Ja nie dość, że miałem styczność z takimi przypadkami, to jeszcze odrzucono mi deformację siedzisk foteli, a jak wiemy zgłaszałem to PRZED pierwszym przeglądem, czyli auto miało kilka miesięcy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kamil_balcerowski

Kamil ma rację. W moim przekonaniu przysługuje Ci nowe dwa lata rękojmi na tłumik. Miałem tak w przypadku maszynki do golenia i w przypadku tabletu. O ile w przypadku maszynki nie musiałem korzystać o tyle w przypadku tabletu wywalczylem swoje.

Racja to jedno, a decyzja Kanclerza (czy dalej idąc centrali GM) to niestety drugie. Ale jak mówię - nie zamierzam się łatwo poddawać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedłużenie gwarancji na wyrób lub na wadliwą wymienioną część wg Art. 581 dotyczy firm, natomiast przepis ten nie dotyczy gwarancji udzielanych konsumentom.

Jeżeli samochód masz na firmę, to należy się przedłużenie gwarancji na wymieniony element.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kamil_balcerowski

Niestety samochód mam zarejestrowany prywatnie, ale zdaniem centrali GM w przypadku ponownej awarii wydechu mogę napisać "skargę" o nieskutecznej naprawie.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności