Skocz do zawartości

P1101 Know How


CzEkCzEk

Rekomendowane odpowiedzi

Na prośbę kilku osób postaram się stworzyć szybkie KNOW HOW jak samemu wyczyścić przepustnicę w Oplu Mokka 1,4 T

Jaki że trochę znam się na samochodach, mam dostęp do sprzętu robię takie naprawy we własnym zakresie, w sumie nie jest to jakaś mega skomplikowana czynność dlatego zapraszam do lektury:D

 

Objaw problemów z przepustnicą był już poruszany na Forum, ogólnie samochód wyświetla check engine ale zasadniczo nic się nie dzieję. Jeśli ktoś ma dostęp do nawet najtańszego ELM'a jest w stanie odczytać kody DTC.

Jak widać na załączonym obrazku w moim przypadku P1101c5660c6f0f4e1d8cmed.jpg

po skasowaniu  powrócił po kilku dniach więc trzeba było zacząć działać:

 

po otwarciu maski ukazuje nam się znajomy widok 

6e105f573198996fmed.jpg

 

Zaczynamy od demontażu przewodu dolotowego między IC a przepustnicą, przykręcony obejmą na klucz 7mm. W moim przypadku zdemontowałem go od strony przepustnicy przestawiłem na bok żeby nie przeszkadzał. Ja zawsze jak mam cokolwiek z dolotu lub wydechu odkręconego zabezpieczam przewód przed przypadkowym dostaniem się do niego ciał obcych, śrubek itp itd. zazwyczaj stosuję szmatkę lub ręcznik papierowy.

Po zdemontowaniu powinno to wyglądać mniejwiecej tak:

2936f1f0ffe6e716med.jpg

 

Następnie trzeba odłączyć przewód sterujący przepustnicą. Wtyk jest zabezpieczony plastikowym "dinksem" trzeba uważać żeby go nie uszkodzić.

 

70d31973c6fe3555med.jpg

 

6b825b6a1161705fmed.jpg

 

tak ono wygląda po demontażu 

0748b15af3ec3004med.jpg

 

Jak już mamy wszystko odłączone, odkręcamy 4 śruby TORX30 łączące przepustnicę z kolektorem ssącym.

 

Tak wyglądała moja przepustnica po demontażu, od strony węża z IC tragedii nie było, ale od strony kolektora już było dużo gorzej.

 

8000b7cf5c123b88med.jpg

 

431bb2a75600c070med.jpg

 

Zabieramy się za właściwe czyszczeni mój zestaw skauta wyglądał następująco:

8bd357268b583270med.jpg

 

Ja do czyszczenia użyłem zmywacza do hamulców i szczoteczki do zębów. można też kupić specjalny preparat do czyszczenia przepustnic, ale zmywacz czy benzyna ekstrakcyjna spokojnie wystarczy.

Czyszczenie zajmuje parę minut, tak wygląda przed montażem.

 

7eb73c569d8ad1f7med.jpg

 

f3254ad7c28560d9med.jpg

 

Po umyciu działamy o odwrotnej kolejności, montujemy przepustnice od kolektora. 4 śr TORX30 (ja nie wymieniałem uszczelki była jeszcze ok)

Podłączenie złącza elektrycznego i zabezpieczenia go tym szarym dynksem:D

Montaż przewodu IC do przepustnicy.

 

W teorii to powinno w zupełności wystarczyć przepustnica powinna się sama zaadoptować. Z uwagi na fakt że mam w domu MDI to zrobię to jak bozia przykazała. Czyli musimy wykonać Zerowanie kompensacji przepływu powietrza w korpusie przepustnicy. 

 

7def507c547a576dmed.jpg

po resecie w liście danych tak to wygląda

9bcbaa0495ed0967med.jpg

 

No i koniec,

czas operacyjny 30min max 1 godzina

koszt 10zł zmywacz 

zadowolenie że zrobiło się coś samemu - BEZCENNE

 

Mam nadzieję że pomogłem, jako że jest to mój pierwszy manual proszę o wyrozumiałość. 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
5 minut temu, CzEkCzEk napisał:

nie potrafiłem wrzucać fotek bezpośrednio pod opisami

Załaduj fotki na hosting jakiś - ale żebyś miał konto założone i żeby nie wygasły. Do każdego zdjęcia jakie zamieścisz będzie link. Wtedy robi się to tak:

ble ble ble bla bla bla

link do zdjęcia

ble ble ble bla bla bla

link do zdjęcia

Będzie chronologia. PDF nie jest moim zdaniem dobry, bo trzeba to pobierać a nie każdy chce coś ciągnąć z neta choćby z obawy o jakieś wirusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności