Skocz do zawartości

Niewłaściwa praca zamka drzwi bagażnika


fsw

Rekomendowane odpowiedzi

Otworzyć i zamknąć się da ... tylko jak :(

 

Otwieranie: przy otwieraniu, przy przyciśnięciu przycisku, krótkie terkotania blokady zamka (ok. czterokrotne), które samo ustaje (dźwięk i częstotliwość kojarzące się z działaniem ABS przy blokadzie kół).

W tym czasie trzeba ciągnąć klapę aby wstrzelić się w moment kiedy blokada jest całkowicie otwarta. Jeśli się nie da, muszę powtórzyć czynność (przycisk i terkotanie).

 

Zamykanie: To zależy w jakiej pozycji zostanie zapadka blokady zamka (losowo). Bywa tak(najczęściej) że zamykając drzwi nie działa blokowanie, wtedy naciskam przycisk, następuje kliknięcie  (1) i po tym blokują się bez problemu. Ponowne otwieranie jak na początku tematu.

 

Ciekawostka pierwsza: przy otwartych drzwiach bagażnika przycisk działa normalnie (jedno kliknięcie). Również w tej pozycji drzwi, gdy ustawię ręcznie zapadkę zamka na "zamknięte/zablokowane", odblokowanie przyciskiem następuje bez problemów z jednym kliknięciem. Jeżeli zablokuję prętem o fi odpowiadającej  średnicy pręta ucha, to działa jak terkotka opisana na początku tematu :angry:

Ciekawostka druga: jeżeli zablokuję zamki pilotem, a potem odblokuję, to bagażnik otwiera się normalnie, ale tylko za pierwszym razem. Kolejne próby jak wcześniej opisałem.

Ciekawostka trzecia najmniej ciekawa: po konfrontacji ciekawostki 1 i 2 z praktycznym otwieraniem jestem w głębokiej dupie, nie jarzę kompletnie o co chodzi.

 

Arku, jak nie Ty, to kto?:wub:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Arku, nie pozostaje nic innego jak śledzić "bieg wydarzeń" i przygotować się do ewentualnego pochówku.

Jedyny korek w osłonie, to zaślepka gniazda ręcznego odblokowania klapy.

Stąd moje kolejne pytanie: jak bezkolizyjnie zdemontować osłonę klapy? Czy wystarczy podważać po obwodzie i zejdzie z zatrzasków?

Pytam, bo często moje autorskie wykonania, to droga w jednym kierunku bez możliwości powrotu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uchwyt do zamykania bagażnika jest na bardzo mocne zatrzaski z tego co pamiętam, więc jeśli się klapa zatrzaśnie na amen to będziesz musiał poniszczyć co nieco... Ale tapicerka powinna ocaleć.

https://opel.7zap.com/pl/car/j13/d/4/5-0/#3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby przyszło do najgorszego (zamek zdechł) , to chyba nie byłoby tak tragicznie. Awaryjne otwieranie bagażnika to minuta góra dwie  - łatwy dostęp do gniazda awaryjnego otwierania po złożeniu oparcia tylnych siedzeń. Co do tapicerki, to z rysunku wynika, że najpierw wyciągamy uchwyt pomocniczy, a dopiero tapicerkę, która też widać jest tylko na spinaczach.

 

Dzięki Arku za szkic, teraz mam już pogląd co i jak i liczyć że zamek będzie zdychał o jeden dzień dłużej ode mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

I zdechł. Nowy oryginał w POTAK za 244,50 zł z przesyłką. U dilera 412 zł.

Wymiana samemu łącznie z demontażem plastikowej "tapitery"  i składaniem do kupy do 0,3 h (teraz mając doświadczenie byłoby z 15 minut).

Niestety nie obejszło się bez małych szkód w zasadzie nie mających wpływu na całość: przy demontażu poszedł kołek pozycjonujący osłonę zaznaczony na zdjęciu numerem 1, przy montażu szlag trafił numer 2. Spinki (8 szt.)  zachowały się w całości.

Narzędzia to własne szpony do "odrywania" osłony po wstępnym odchyleniu plastikową płytką, by nie uszkodzić tworzywa i lakieru oraz trox T40 do odkręcenia 2 śrub.

 

Bym zapomniał o pierwszej czynności, o demontażu kieszeni/wnęki na paluchy przy zamykaniu klapy. Podważać ją od góry tak jak ją widzimy przy otwartej klapie,. Nie po bokach ani z dołu tylko od góry - dosłownie wyskoczy sama. Nie ma tam spinek, są tylko "pazurki" po obwodzie.

 

SAM_7050.JPG

SAM_7051.JPG

SAM_7056.JPG

SAM_7057 (1).JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności