Skocz do zawartości

ikona kierownicy z wykrzyknikiem


radd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

dzisiaj podczas jazdy (a dokładnie po skręcie w uliczkę) zaświeciła się pomarańczowa lampka a na kompie pojawił się symbol kierownicy z wykrzyknikiem: sprawdź układ kierowniczy (albo wspomagania) - nie pamiętam.

Faktycznie kiera jakby przykręcona śrubkami - dobrze, że to była pusta uliczka, zjechałem i wyłączyłem silnik włączyłem i nadal się świeci... Wyłączyłem znowu, kluczyk wyjąłem i po chwili odpaliłem. Wszystko wróciło do normy. Podczas dalszej jazdy było ok..

 

Nie wiecie co to może być? Słyszałem, że czasem jakieś systemy pokazują błąd w różnych markach.

Co prawda w przyszłym tygodniu podjadę do serwisu (chyba powinno być w pamięci zapisane zdarzenie czy jakiś błąd...), ale człowiek w nowym aucie, to chciałby wiedzieć od razu co się dzieje...:P

 

A co do odwiedzin w serwisie - skoro auto na gwarancji, to chyba będzie to bezpłatna wizyta, skoro zgłaszam komunikat kompa o błędzie??

 

Pozdrawiam!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A co do odwiedzin w serwisie - skoro auto na gwarancji, to chyba będzie to bezpłatna wizyta, skoro zgłaszam komunikat kompa o błędzie??

 

 

Oczywiście, że tak.

Ta kontrolka jest opisana na stronie 87 instrukcji obsługi:

 

"Wspomaganie układu kierowniczego

Lampka c świeci w kolorze żółtym. Lampka zapala się po włączeniu zapłonu i gaśnie krótko po uruchomieniu silnika. Jeżeli lampka nie zgaśnie po kilku sekundach lub zapali się podczas jazdy, oznacza to usterkę wspomagania układu kierowniczego. Należy skorzystać z pomocy warsztatu."

 

Elektryczne wspomaganie ma swój sterownik. Może ogłupiał, może zaczyna się coś niedobrego dziać. ASO powinno zdiagnozować przyczynę bezproblemowo.

Miałem okazję tego typu wspomaganie mieć na tapecie w Astrze J. Też ciągle zaświecała się ta kontrolka - okazał się uwalony sterownik wspomagania zintegrowany z maglownicą. Bagatela, bo 9600,- kosztuje magiel do Astry... Wymieniałem i programowałem potem toto. Może też być coś nie tak z alternatorem - jeśli będzie zbyt niskie napięcie w instalacji samochodu, to wspomaganie nie będzie pracowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za wprowadzenie w błąd - bazowałem na elektronicznej wersji ze strony producenta http://www.opel.pl/content/dam/Opel/Europe/poland/hq/pl/14_Local_Assets/User_Manuals/MY_13/PL_om_mokka_kta-2749-pl_eu_my13_ed0612_2_online.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

witaj ArKos jeśli chodzi o kontrolki ,jak to jest z kontrolką awarii silnika ,u mnie ta kontrolka zapala się sekundę  po odpaleniu się wszystkich kontrolek . Można powiedzieć że razem z kontrolką świateł  gaśnie ostatnia.No i tutaj moje pytanie czy kontrolka awarii silnika nie powinna się zapalać jednocześnie ze wszystkimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Zakodować da się tylko nowy czyli czysty sterownik. Używane - trzeba poszukać jakiegoś magika, który to ogarnia, bo trzeba zawartość EEPROMu zmienić, aby to działało poprawnie.

Nowy magiel ze sterownikiem >10k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

@radd Czy po wizycie w serwisie problem się więcej nie powtórzył?

Miałem teraz podobny incydent na zjeździe z ronda, dobrze, że prędkość była mała i nic nie jechało.

Rozumiem, że dywagacje co było przyczyną, nie mają sensu, trzeba podpiąć kompa i sprawdzić błąd.

Zastanawiam się tylko czy może aku mogło coś tu napsocić, ma już prawie 7 lat. Niby nie ma oznak spadku sprawności i nie był sprawdzany pod tym kątem. Myślicie, że warto już go wymienić?

Ten sterownik wspomagania ogarnie mi tylko serwis Opla?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności