Skocz do zawartości

Stale włączone chłodzenie ?


vitoldo

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dni zauważyłem, że niezależnie od stanu kontrolki przycisku chłodzenia ("śnieżynka") zawsze mam włączone chłodzenie kabiny. Lepsze to pewnie niż zawsze wyłączone ale coś jest na rzeczy. Skropliny popuszczam przy teoretycznie wyłączonym chłodzeniu.

Gdy podniosłem maskę to słychać jakby klapanie sprzęgła sprężarki co 30-40 sekund I to mnie martwi najbardziej. Nic nie lubi aby być włączane / wyłączane tak często. Nie ma znaczenia czy chłodzenie włączyłem czy wyłączyłem. Jednak efekt chłodzenia jest na 100%. Na zewnątrz 28 st. ja mam "wyłączone" chłodzenie a w kabinie chłodek. W cuda nie wierzę.

Serwis klimy nie był jeszcze robiony ale to chyba mogłoby powodować permanentne wyłączenie sprężarki gdyby ciśnienie czynnika było nieprawidłowe a nie taką dyskotekę przy teoretycznie wyłączonym chłodzeniu.

Co to takiego mi się przytrafiło?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z założenia sprężarka włącza się co jakiś czas, u mnie też było kłapanie. Ma to niby zapobiegać zastaniu się podzespołów i kumulowaniu wilgoci w układzie. Czy zima czy lato miałem kłapanie. Z tego co ustaliłem to tak ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ArKos, Wiesław - dzięki.

Kto pyta nie błądzi ale wczoraj jak widać mało szczegółowo podszedłem do sprawy. Oczywiście zachowanie auta jest prawidłowe jak napisał ArKos.

W Ustawieniach miałem tryb Ostatnio używane ale włączenie trybu ręcznego nic nie zmieniło.

Jednak takie działanie klimy jest tylko w momencie, gdy ustawiony jest wyłącznie nawiew na szybę - a ja tak jeżdżę wiosną/latem. W tym trybie klima włącza się automatycznie niezależnie od przycisku chłodzenia 😲 I to nawet wtedy gdy w Ustawieniach jest wyłączony tryb usuwania mgły z przedniej lub tylnej szyby. Wystarczy jednak, że włączę dodatkowo np. nawiew na twarz i przycisk chłodzenia zaczyna działać normalnie. Włączenie trybu Auto też powoduje normalne działanie przycisku chłodzenia.

Opisali to na Mokka Owners Club. W moim przypadku diagnoza się potwierdziła. Jest OK i tego się trzymam.

https://www.mokkaownersclub.co.uk/threads/aircon-seems-not-to-switch-off.4198/

Cytat
Fred 7
Is the airflow to the front screen switched on? On other GM models (Astra J/K) if the air direction is pointing at the screen (demist) then air conditioning is activated automatically (you have no choice). There will be no light to indicate this. The idea is that the aircon extracts moisture from the air flow, thus aiding screen demist. I have not checked that this is the case on the Mokka, but it's highly likely.Answer: Switch off windscreen airflow (unless you need it). The Astra guys call this "Aircon by stealth".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy pewnie od wersji.

Jakbym przeczytał instrukcję to bym wiedział jak to działa 👿 Na str. 143 mam w mojej instrukcji wyjaśnienie jak działa przycisk nawiewu na przednią szybę:

 

Cytat

na szybę przednią i szyby w drzwiach przednich (dodatkowo w tle uruchamiana jest klimatyzacja, aby zapobiec zaparowaniu szyb)

 

A największy ubaw mam z tego, że zauważyłem to dopiero po 2 latach jeżdżenia tym autem 😲. Może nie zaśmieciłem forum, może komuś się przyda całe to śledztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ArKos Przepraszam że jeszcze raz  piszę ale nie dałeś mi możliwości odpowiedzi ponieważ zamknąłeś temat   . Mam rozumieć że ciągłe załączanie i wyłączanie (bardzo głośny metaliczny dźwięk ) co kilkanaście sekund klimatyzacji podczas jej użytkowania w takich warunkach jak dzisiejsza upał jest normalnym objawem ? Dodam że kolega ma taki sam silnik w Oplu Astrze i nic takiego w jego samochodzie sie nie dzieje .Jeśli to działanie prawidłowe to takie nieustanne włącznie i wyłącznie  nie powoduje szybszego zużycia sprężarki. 

                                                                                                                                                                  Rysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • JANUSZ003 zmienił(a) tytuł na Opel Mokka X silnik 1.4 turbo - ciągłe włączanie i wyłączanie sprzęgiełka sprężarki klimatyzacji

Można pisać w istniejący temacie, który traktuje o tym samym. Nie rób mi tu bajzlu zakładając nowe wątki jesli istnieją opisujące ten sam problem.

Przeczytaj uważnie proszę, co napisano w tym temacie. Zarówno informacje serwisowe, jak i informacje z instrukcji obsługi czy wypowiedzi użytkowników wyczerpują temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     ArKos przyznaje masz rację posypuje głowę popiołem niepotrzenie zakładałem nowy temat nie mozna robić bałaganu Co do  usterki jaką podniosłem w poprzednim wpisie . Wczoraj jak  usłyszałem na postoju charaktererystyczne klepanie sprzęgiełka  mocno się wystraszyłem . Mokke kupiłem 3 tyg. temu i już problem pomyślałem.  W instrukcji obsługi nie doczytałem że wyłącznie i charakterystyczne głośne włącznie, klepnięcie co 10 sek klimatyzacji to normalny objaw podczas jej użytkowania Jedynie przeczytane  wcześniejsze  opinie użytkownik powoli utwierdzają mnie w przekonaniu że to chyba ,,normalne " (bardzo głośne irytujące klepanie  np na światłach  ) zachowanie. Dlatego naturalnie rodzi sie kolejne pytanie do użytkowników  jak to ułomne zachowanie ma wpływ na eksploatację klimatyzacji w Mokkce w dłuższej perspektywie czy sprzęgiełko sprężarki na tym nie cierpi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności