Skocz do zawartości

Tryb transportowy - co to i po co?


ArKos

Rekomendowane odpowiedzi

Co to jest tryb transportowy?

Jest to pewnego rodzaju hibernacja większości sterowników samochodu w celu zapewnienia jak najmniejszego poboru prądu z akumulatora.

Kiedy to się przydaje?

Jeśli mam w planie wyjazd na długi urlop, lub samochód ma dłuższy czas stać nieeksploatowany, to można włączyć tryb transportowy i go tak pozostawić.

 

Zależnie od wersji wyposażenia, włączenie lub wyłączenie jest inaczej sygnalizowane. Przy posiadanym "małym" wyświetlaczu (ten biedniejszy) mamy sygnalizację poprzez miganie kontrolki ładowania akumulatora. Na "dużym" wyświetlaczu, czyli tym pełnym, jest sygnalizacja komunikatem.

 

Jak włączyć tryb transportowy:
1.  Uruchomić silnik
2.  Włączyć światła awaryjne
3.  Przytrzymać kluczyk zapłonowy przez 20 sekund w położeniu „Uruchomienie silnika” (silnik nie zostanie ponownie uruchomiony)
4.  Na wyświetlaczu DIC pojawia się komunikat „TRYB TRANSPORTOWY WŁ.” LUB miga symbol akumulatora (zależnie od wyświetlacza)
5.  Wyłączyć silnik i światła awaryjne

 

Funkcje, które są wyłączone, gdy tryb transportowy jest aktywny:
•   System alarmowy jest WYŁ.
•   Prąd jałowy BCM (moduł nadwozia odpowiedzialny np. za centralny zamek i sterowanie pilotem) jest zredukowany

 

Jak wyłączyć tryb transportowy:

1.  Uruchomić silnik 

2.  Włączyć światła awaryjne 

3.  Przytrzymać kluczyk zapłonowy przez 20 sekund w położeniu „Uruchomienie silnika” (silnik nie zostanie ponownie uruchomiony) 

4.  Gaśnie komunikat „TRYB TRANSPORTOWY WŁ.” LUB symbol akumulatora przestaje migać 

5.  Wyłączyć silnik i światła awaryjne 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest fajne, że piszesz  ArKos o takich mykach !!!! bo zwykły śmiertelnik jak ja nigdy w życiu by się nie dowiedział że moje auto ma taką funkcję. 

Popieram i Pozdrawiam !!!  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Czy przełączenie w tryb transportowy i ponowne jego wyłącznie, po pewnym czasie, powoduje zmianę indywidualnych ustawień pojazdu lub powrót do ustawień fabrycznych ? (np.: wyzerowanie zegara; zmiana ustawień w radiu / CD; zmiana ustawień centralnego sterowania zamkami; itd.)

Arku, nasz drogi guru, czy to możliwe ? Wg mnie nie, ale ..., no właśnie "ale", ale ja bardziej podejrzewam w tym udział czyichś łapek ;)  Na razie nikt się nie przyznaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem guru, ale z obserwacji wywnioskowałem, że uśpiony jest tylko moduł nadwozia. On oszczędza prąd poprzez np brak zasilania na sterownik centralnego, radio też śpi. Nie zauważyłem zmiany ustawień zegara czy tego typu zachowań. Radio też nie powinno stracić ustawień, tak sądzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam, bo z tydzień temu "bawiłem się" tym trybem i dezaktywowałem go po około 24 godzinach. Dopiero w następnym dniu zauważyłem wyzerowany zegar, a po "wysiadce" z autka i w trakcie kręcenia się w garażu, po pewnym czasie usłyszałem, że nastąpiła automatyczna blokada drzwi. Zdziwienie, bo funkcję tę celowo wyłączyłem. Pchnęło mnie to do ponownego sprawdzenia moich ustawień w personalizacji ustawień. No i było tam jeszcze kilka zmian. 

Jeżeli włączanie trybu transportowego nie ma wpływu na zmianę ustawień, to wiem czyja to robota. I wcale nie będzie śmiesznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w następnym dniu zauważyłem wyzerowany zegar

Robiąc przeglądy zerowe nowych aut w ASO, najczęściej ustawiałem poprawnie datę i jechałem z godziną - w tył lub w przód o godzinę. Gdyby tryb transportowy działał jak piszesz, to każde auto musiałoby mieć wyzerowany zegar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze muszę sprawdzić, czy ponowne wprowadzenie ustawień fabrycznych spowoduje wyzerowanie zegara (i innych).

Być może zamiast zmiany ustawień, owy "osobnik", bawiąc się :angry:  po prostu wprowadził ustawienia fabryczne. Zanim jemu łeb ukręcę i naszczam w szyję muszę mieć 100% pewności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności