Skocz do zawartości

Automatyczne światła drogowe - mechanizm zawodzi?


Gość duzymis

Rekomendowane odpowiedzi

No bo to powinno działać bez zarzutu. Jeśli samochód jest wyposażony w kamerę przednią to rozpoznanie świateł przednich lub tylnych innego samochodu jest dość proste.

Z kolei czujnik zmierzchu  jest jeszcze prostszy i nie wiem skąd tyle problemów (z tego co czytam nie tylko u mnie). Auto ma oprócz czujnika kamerę, zna datę i godzinę więc od biedy powinno z kalendarza znać godzinę wschodu i zachodu słońca. Plus dane z czujnika - nie powinno być tu ŻADNEGO błędu. A tu (przynajmniej u mnie) istna dyskoteka.

Kupiłem 10 lat temu prosty czujnik zmierzchowy do świateł ogrodowych za niecałe 30 zł., który działa jak dotąd bez zarzutu. Jestem więc lekko załamany głupotą czujnika zmierzchowego w aucie za prawie 100 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Rzeczywiście dyskoteka. Próbowałem trochę jechać Mokką (bez przedniej kamery) z aktywną funkcją doświetlania światłami drogowymi, szosą, na której w zasadzie nie było ruchu. Moje obserwacje są takie:

- automat prawidłowo włącza światła drogowe,

- dobrze reaguje na światła samochodu z przeciwnego kierunku, choć ciut za późno,

- wyłącza światła drogowe, gdy wychwyci światło odbite od znaków drogowych.

Jak wiadomo na polskich drogach jest gigantyczna ilość znaków. To niestety oznacza ciągłą dyskotekę świateł drogowych Mokki, nawet na trasie którą jedziemy samotnie. 

W mojej opinii funkcja doświetlania światłami drogowymi w takiej postaci jest bezużyteczna!

 

Co do innych automatów wspierających kierowcę:

- automat sterujący pracą wycieraczek w Mokkce wydaje się działać dość dobrze; nie zauważyłem niepotrzebnego włączania.

- automatyczne przełączanie świateł mijania i dziennych jest mocno "nadwrażliwe"- wystarczy w słoneczny dzień wjechać w cień drzewa, a już zapalają się światła mijania i za chwilę gasną - wkurzające, tym bardziej, że przygaszany jest też ekran wyświetlacza, co czyni go nieczytelnym.

We francuskim Oplu - Crosslandzie - przełączanie świateł dziennych i mijania działa dużo lepiej, zaś sterowanie pracą wycieraczek jest podobne. Funkcji doświetlania światłami drogowymi nie mam, więc nie porównam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje auto nie ma rozpoznawania znaków więc pewnie to co biorę za kamerę to tylko czujnik przedniego oświetlenia.

Przetestowałem 1 raz w wakacje aktywne światła drogowe. Mogę uznać, że to działa chociaż wyłącza się w wielu przypadkach na widok znaku, słupka, oznakowania pobocza. Wszystko co pokryte farbą odblaskową daje potężne odbicie. Dlatego w wielu przypadkach zdaje nam się, że nie powinno przełączać na św. mijania ale przełącza bo musi. Przynajmniej nie oślepia samochodów z przeciwka bo zawsze zdąża przełączyć na mijania. To na plus.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności