Skocz do zawartości

Aktualizacja firmware


rotter

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z Oplem Mokka 2015. Wyświetlacz mi głupieje, tzn. często w ogóle jest czarny ekran po odpaleniu auta gra muzyka ale jest ciemno, po jakimś czasie pojawia się Chevrolet MyLink i zupełnie inna skórka... Dzwoniłem do serwisu, powiedzieli że wina oprogramowania, trzeba wgrać nowe jednak koszty są bardzo wysokie. Policzyli sobie: 200 zł za podłączenie komputerem, 300 zł aktualizacja oprogramowania za JEDEN moduł + ewentualna robocizna. Pan kierownik powiedział, że może to wynieść 1000 zł nawet... Są jakieś inne sposoby na naprawę tego ustrojstwa ? Wiem, że można samemu wgrać takie oprogramowanie przez USB, jednak takowego nie posiadam. 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 24
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, rotter napisał:

 Dzwoniłem do serwisu, powiedzieli że wina oprogramowania, trzeba wgrać nowe jednak koszty są bardzo wysokie.

 

Swoją drogą to są niezłe jaja.

Ja rozumiem, że oprogramowanie może się uszkodzić. Jeśli przykładowo na moim komputerze uszkodzi mi się Windows to licencję mam nadal i jest tylko kwestia zainstalowania systemu od nowa. Jeśli nie umiem sam - zlecam. Ale przecież nie muszę kupować Windows od nowa !

A tu oprócz niewątpliwej robocizny pojawiają się wysokie koszty oprogramowania. Drugi raz producent kasuje za coś co już raz sprzedał? Microsoft musiał uszanować wyrok UE i dlatego mamy teraz tanie i legalne MS Windows / MS Office z odzysku. GM jak widać jeszcze takiego wyroku nie dostał a przydałoby się.

Może "potarguj się"? Może napisz do GM i przypomnij, że prawo do użytkowania oprogramowania (licencję) zakupiłeś razem z samochodem i jest to licencja bezterminowa powiązana z konkretnym egzemplarzem urządzenia (komputer, radio, sterownik). Nie rozumiesz więc dlaczego masz płacić 300 zł. za moduł. Nie chcesz aktualizacji tylko chcesz aby działało to co działało i tak jak działało. Niech wgrają dokładnie tę wersję oprogramowania, którą miałeś. Podłączenie do komputera + robocizna OK ale pozostałe koszty to próba wciśnięcia Ci za pieniądze tego co już masz.

Jestem pewien, że w sądzie byś to wygrał tylko komu by się chciało wchodzić na taką ścieżkę za parę stówek 🤔 I pewnie dlatego nikt dotąd nie podkablował GM (i innych), i dlatego biznes im się kręci....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vitoldo - ciekawi mnie, czy w momencie gdy podjechałbym do nich na przegląd ogólny, to czy wtedy mają oni obowiązek wgrania nowego oprogramowania nieodpłatnie w ramach tej usługi ? Wyniosłoby to znacznie taniej, przynajmniej tak mi się wydaje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem.

To co napisałem powyżej dotyczy zasad obowiązujących w idealnym świecie z pełnym respektowaniem prawa - i to jest jedna strona medalu.

Polityka firmy GM/Opel, wytyczne przekazane ASO, indywidualne praktyki i interpretacje stosowane lokalnie przez ASO - to druga strona medalu.

ArKos zna obie te strony medalu i na pewno mógłby ocenić jakie są szanse na nieodpłatne wgranie oprogramowania podczas płatnego przeglądu ogólnego.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam jeszcze pytanie odnośnie tego problemu, otóż radio po chwili załącza się, wyświetla Chevrolet MyLink, czyli generalnie raczej nie jest to wina zimnych lutów na module obsługującym wyświetlacz. To wygląda tak jakby ładował ustawienia Chevroleta a nie Opla. Kolejna sprawa to w momencie kiedy otwieram auto z pilota, światła się świecą (Coming home ?), a gdy auto zamykam z pilota to kojarzę, że przez pewien czas kiedy nie miałem problemu z tym Chevrolet MyLink to światła jeszcze świeciły, (podświetlały drogę do domu), a teraz w ogóle. Czy to ma jakiś związek ? Czy twardy reset czyli odłączenie akumulatora na 15 minut może coś pomóc i powróci Opel MyLink, czy raczej to grubsza sprawa ? 

 

Pozdrawiam.

IMG_1812.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podywaguję:

Ekran startowy Chevroleta zamiast Opla może świadczyć o tym, że 'coś' zmieniło ustawienia systemowe komputera pokładowego. Nie mam na myśli ustawień użytkownika tylko systemowe. One powinny być zapisane w pamięci flash w fabryce, gdy komputer jest inicjowany  w konkretnym aucie. Soft jest wspólny dla X modeli a to czy wyświetla się grafika Chevroleta, Opla czy Buicka zależy pewnie od parametru systemowego. Przykładowo, param=1 (Chevrolet), param=2 (Opel), param=3 (Buick) itp.

Co zmieniło te ustawienia to zagadka. Może burza, elektrostatyka ...? Pamięci flash są trwałe ale przecież zdarza się (chociaż nie powinno), ze pewnego dnia np. router traci wszystkie ustawienia i wraca do fabrycznych.

Ponieważ 'coś' zresetowało ustawienia komputera pokładowego do zupełnie innego modelu więc mogło też zresetować ustawienia spersonalizowane czyli użytkownika. Dlatego światła zachowują się inaczej niż miałeś ustawione poprzednio.

Zaznaczam, że to tylko moje domysły. Samodzielnie tego się nie uda raczej ogarnąć. Jeśli nie chcesz korzystać z ASO to możesz skorzystać z usług firmy, podanej i chwalonej w poniższym wątku:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności