Skocz do zawartości

układ wydechowy


Gość ppawlo

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich. U mnie też pojawił się problem związany z układem wydechowym. Pękł spaw haka zawiesia układu wydechowego w okolicy tylnego tłumika. Gwarant chce dokonać naprawy przez spawanie. Problem polega na tym, że w wyniku spawania dojdzie do przegrzania rury wydechowej, która w/g warunków gwarancyjnych jest wyłączona z gwarancji. Mechanicy zawsze mówili mi, że spawanie to tylko naprawa doraźna - traci się oryginalne zabezpieczenie antykorozyjne, którego nie da się odtworzyć,  szczególnie wewnątrz i korozja postępuje wielokrotnie szybciej co i tak prowadzi do wymiany.  Tutaj gwarant twierdzi, że jest to naprawa zgodna z procedurami GM. Może ktoś ma wiedzę na temat takiej procedury i wskaże gdzie ją znaleźć, może jest gdzieś dostęp do instrukcji serwisowej gdzie taka procedura jest opisana? Żaden serwis nie chce mi takiej procedury przedstawić, a przy pierwszym kontakcie z serwisem (zanim skontaktuje się z gwarantem) otrzymuję informację, że trzeba wymienić cały zespół z uszkodzonym zawiesiem, bo " my spawać nie możemy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie procedury naprawy są ujęte w biuletynach serwisowych i na ich podstawie dokonuje się naprawy w przewidziany sposób. Tylką stąd należy czerpać wiedzę o sposobie naprawy. Biuletyny są dostępne tylko i wyłącznie dla pracowników ASO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ArKos dzięki z info. W tej sytuacji nadal nie wiem czy spawanie jest dopuszczone czy nie i który serwis ma rację. Jednak jeżeli spawanie jest dopuszczone to takie działanie zgodnie z procedurą powinno objąć gwarancją również na rurę, a gwarant nie chce mi potwierdzić gwarancji na skutki swoich działań w elementach wykluczonych z gwarancji ogólnej samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gwarancją jest tak, że wcale nie musi być udzielona. Jest to dobrowolne zobowiązanie się producenta, dystrybutora, sprzedawcy, serwisu i dlatego potrzebny jest oddzielny dokument, który określa jej warunki. W innym przypadku pozostaje rękojmia która dla mnie się już skończyła. W ramach gwarancji sprzedażowej rura wydechowa jest wykluczona z gwarancji, dlatego istotne jest uzyskanie gwarancji na naprawę. Przy wymianie nie ma najmniejszego problemu. Po pierwsze warunki gwarancji samochodu wyraźnie mówią, że elementy wymieniane są objęte gwarancją, po drugie technologia naprawy przy wymianie nie przewiduje spawania - wycinają stary element i wstawiają nowy łącząc go specjalną obejmą więc nie ma obaw, że pogorszą stan pozostałej części układu wydechowego. W przypadku spawania to oczywiście będę miał gwarancję na spaw gdyby się uszkodził do końca gwarancji sprzedażnej na cały samochód. Jeżeli chodzi o rurę  - jest wykluczona z gwarancji i na takim stanowisku stoi gwarant i nikt mi tego nie naprawi jeżeli za pół roku w rurze w pobliżu miejsca spawania na skutek przyśpieszonej korozji powstanie dziura . Z drugiej strony - wracając do procedur serwisowych - jest zastanawiające dlaczego przy wymianie całego podzespołu jest wymagane łączenie na obejmy, jeżeli dopuszczają spawanie układu wydechowego - czyżby się bali, że spaw i okolice nie wytrzymają do końca rękojmi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności