Skocz do zawartości

Ozonowanie klimatyzacji


marfus

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 42
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

To chyba teraz standard czyszczenia klimy.

Robiłem raz w ASO i dziękuję, bo po 2 tygodniach smród jak w chlewie (przed nic nie śmierdziało, zleciłem profilaktycznie).

Kolejne razy już prywatnie,  a po ponad roku autko w środku, mimo prawie 5 lat użytkowania pachnie fabryką :)

Czy szkodzie elektronice? Pierwsze słyszę :) ... no chyba że system jest zawirusowany to też chyba odkazi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zabieg czyszczenia i dezynfekcji wykonuję samodzielnie - po złych doświadczeniach ze "specjalistami".

Kilka razy spryskuję parownik płynem medycznym, po każdej aplikacji z 10-15 min przerwy, a następnie ozonuję. Ozonator wykonałem sam z wyprowadzeniem gazu przez cienka rurkę, którą wprowadzam bezpośrednio do komory parownika. Cały zabieg trwa ok 3 godzin, ale w sezonie czysto i pachnąco.

Szkodliwość ozonu - sam nie doświadczyłem, ale czytałem że zbyt wysokie stężenie może negatywnie wpłynąć m.in. na tapicerkę (proces utleniania).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy lata temu zrobiłem ozonator i od tej pory zdezynfekowałem sporo aut. Nic nie padło oprócz grzybów, wirusów, bakterii i robali. Kiedyś ozonowałem z muchą w środku. Nie przeżyła. Dym papierosowy też likwiduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, miszkoo napisał:

Ja zabieg czyszczenia i dezynfekcji wykonuję samodzielnie - po złych doświadczeniach ze "specjalistami".

Kilka razy spryskuję parownik płynem medycznym, po każdej aplikacji z 10-15 min przerwy, a następnie ozonuję. Ozonator wykonałem sam z wyprowadzeniem gazu przez cienka rurkę, którą wprowadzam bezpośrednio do komory parownika. Cały zabieg trwa ok 3 godzin, ale w sezonie czysto i pachnąco.

Szkodliwość ozonu - sam nie doświadczyłem, ale czytałem że zbyt wysokie stężenie może negatywnie wpłynąć m.in. na tapicerkę (proces utleniania).

 

Możesz mi napisać jak można dojść do parownika, oraz jak wykonałeś ozonator z wyjściem na cienka rurke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada budowy ozonatora taka jak w powyższym linku, tylko że kupiłem generator cylindryczny (nie płytkowy) z wyprowadzeniem pod rurkę. Ozonator płytkowy też zrobiłem, ale do dezynfekcji musi pracować wentylator,  aby tłoczyć powietrze przez układ klimy.

Aby swobodnie operować przy czyszczeniu a potem dezynfekcji, wymontowałem rezystor dmuchawy, jest dosłownie kilka centymetrów do parownika.

Optymalnie chciałem wyjąć całą dmuchawę, ale się nie udało :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiam ozonator na środku tylnego siedzenia, tak by dmuchał w przestrzeń po miedzy przednie siedzenia. Uruchamiam auto, załączam klimę z wentylatorem na trzecim biegu i zamkniętym obiegiem. Opuszczam auto i zamykam drzwi. Po 15 - 20 minutach wyłączam wszystko i wietrzę auto. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby jeszcze polepszyć efekt, proponuję po 20-30 min ozonowania wyłączyć generator (zależy od wydajności generatora, stężenie gazu w kabinie będzie na odpowiednim poziomie) i pozostawić jeszcze samochód na ok 20 min. Dopiero po tym czasie otworzyć i wietrzyć. Czas rozpadu cząsteczki ozonu to właśnie ok 20 min w temp 20 stopni (słońce przyśpiesza proces rozpadu). Skoro gaz już wytworzyliśmy to niech sobie podziała na bakterie i grzyby :)

Szukam naukowego wyjaśnienia, czy ozonować na włączonej, czy wyłączonej klimie...?. Dotychczas czyszczę na wyłączonej i jest OK, sam sobie tłumaczę, że parownik nie jest zamarznięty i pokryty lodem więc łatwiej zmyć grzyba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności