Skocz do zawartości

Wyższe kary dla kierowców metodą na poprawę bezpieczeństwa ?


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu dzisiejszym tj. 18.05.2015 r. w życie weszła nowelizacja taryfikatora drogowego dotycząca między innymi sposobu karania za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w ruchu drogowym. 

 

1529 zł - tą kwotę na długo zapamiętać może niesforny kierowca, który dał się ponieść chwili zapomnienia w terenie zabudowanym przekraczając dopuszczalną prędkość o 50 km/h. Poza zdecydowanie wyższą karą w porównaniu do poprzednio obowiązującego taryfikatora, na "wyróżnionego" kierowcę, będącego często żywicielem rodziny, czeka jeszcze nagroda w postaci 3 - miesięcznego odpoczynku od prowadzenia pojazdów mechanicznych. !!!

 

W skrócie nowy taryfikator wygląda następująco:

 

Przekroczenie prędkości o 0-10 km/h 0 pkt 
57 zł teren niezabudowany 
114 zł teren zabudowany 

Przekroczenie prędkości od 11 do 20 km/h 2 pkt 
114 zł teren niezabudowany 
228 zł teren zabudowany 

Przekroczenie prędkości od 21 do 30 km/h 4 pkt 
190 zł teren niezabudowany 
380 zł teren zabudowany 

Przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h 6 pkt 
342 zł teren niezabudowany 
648 zł teren zabudowany 

Przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h 8 pkt 
532 zł teren niezabudowany 
1064 zł teren zabudowany 

Przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h - 10 pkt 
760 zł teren niezabudowany 
1529 zł teren zabudowany 
(odebranie prawa jazdy na trzy miesiące) 

 

Trzeba przyznać, że nowe stawki skutecznie poprawią budżety gminne poprzez działania straży biznesowo-miejskiej. A czy to pójdzie w parze z bezpieczeństwem - to już wkrótce się okaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal śmiesznie niski cennik. Do tych opłat dopisałbym jeszcze "0" na końcu, a za przekroczenie o 50 km/h prawko od razu stracone dożywotnio powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by pogrążyło bardzo wielu kierowców. I tak obawiam się, że czarnym scenariuszem tego taryfikatora może być "gro" osób poruszających się bez uprawnień. Co w chwili obecnej jest przestępstwem. A co na wypadek, gdy taki gamoń, z cofniętymi uprawnieniami spowoduje kolizję. Czy jego OC wypłaci odszkodowanie, czy pozostawie pozew cywilny. A co jeśli koleś jest niewypłacalny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, no chyba nazbyt radykalnie... Dożywotnio za pierwszą wpadkę po gorzale - zgadzam się. Jednak sam byłem w sytuacji, gdy piorunem musiałem przejechać z punktu A (mój dom) do punktu B (szpital) a odległość wynosiła 12km.

Normalnie jadąc pewnie do pół godziny by zeszło... a syn mi się rodził, więc z racji godziny 1.45 i totalnej pustki na asfalcie leciałem momentami i 120.

I dożywotnio miałbym zatrzymane prawo jazdy, bo chciałem być przy narodzinach syna...

Co do wysokości kar: dopóki w tym POpieprzonym kraju nie zacznie obowiązywać zdrowa logika, to żadne kary nie będą funkcjonować w kierunku poprawy bezpieczeństwa, tylko w kierunku nabijania kabzy urzędów. Ot, z brzegu pierwsze: kopali drogę u mnie na wsi, bo nowe rury kładli. Postawili 30km/h z racji wykopek. Wykopki się skończyły, śladu po ekipie nie ma, a 30km/h dalej wisi. Czy nie powinien ktoś beknąć za takie zaniedbanie? Nie jest to jedyny przykład, jaki jestem w stanie przytoczyć. 

Jeśli ludzie co rusz spotykają się z takimi kwiatkami, to nie dziwota, że potem szczają ciepłym moczem na jakieś 30km/h...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomniałem radość będą mieć budżety gminne z działalności fotoradarów miejskich. Oczywiście ku chwale bezpieczeństwa. Absurd ! Ale może i to też dobrze, bo jest w kraju dużo małych "wsi", "gmin", których budżet jest radykalnie mały i taki zastrzyk ok. 2-3 milionów złotych rocznie (będących 3 krotnością rocznego budżetu) pomoże chociażby w zbudowaniu jakieś infrastruktury drogowej (chodniki, deszczówki etc.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może i to też dobrze, bo jest w kraju dużo małych "wsi", "gmin", których budżet jest radykalnie mały i taki zastrzyk ok. 2-3 milionów złotych rocznie (będących 3 krotnością rocznego budżetu) pomoże chociażby w zbudowaniu jakieś infrastruktury drogowej (chodniki, deszczówki etc.)

Żartujesz, albo o drogę pytasz?

Ta kasa pójdzie na premie, pensje, wyposażenie i bzdury, których nie byliby w stanie z budżetu zorganizować.

Pierwszy przykład debilizmu:

http://www.se.pl/wiadomosci/polska/wierzbinek-wojt-pawel-szczepankiewicz-wybudowal-bialy-dom-mowcie-mi-obama_300113.html

3 miliony... 3 miliony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie ile praw jazdy poleci w takim programie: "Uwaga Pirat" dziś tam 80% kierowców przekracza prędkość o pow. 40 km/h. A teraz będzie, prawdziwe Reality Show

 

Polak płakał, jak oddawał Prawo Jazdy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... piorunem musiałem przejechać z punktu A (mój dom) do punktu B (szpital) a odległość wynosiła 12km ....

Arku, jeżeli by zatrzymali, powinni tylko pouczyć i eskortować do szpitala  :) W takich sytuacjach (wyższej konieczności) , choć to naruszenie prawa, powinien górę powinien wziąć rozsądek ze strony Policji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności