Skocz do zawartości

kolumna McPhersona


zbinat

Rekomendowane odpowiedzi

ArKos a czemu jeździsz zimą na 16" a nie na 18" ??

Porównaj cenę 18'' i 16'' to sam sobie odpowiesz ;) Ja też mam letnie 18" ale jestem zwolennikiem wymiany na zimówki całych kół bez przekładania opon więc zimówki tez kupię wraz z felgami 16'' lub max 17'' (kompromis pomiędzy wyglądem a ceną) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gonzoartur

Też mam takie stuki i mam już tego powoli dosyć.Auto zostało sprawdzone,podobno wszystko gra.Teraz wiem, że jest więcej takich przypadków.Zachowałem stare opony i sprawdze czy na nich też to występuje.Aktualnie mam conti 215/55/18 99V.Poprzednie przednie to były Riken 215/55/18 95H(na nich chyba była cisza...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ArKos a czemu jeździsz zimą na 16" a nie na 18" ??

Jeden argument już podano - cena ogumienia.

Drugi: łatwiej rozwalić oponę 18" niż 16" - ta druga ma dużo więcej gumy z boku i mniejsza szansa dobić do felgi.

Trzeci: taniej wychodzi wymiana zagiętej blaszanej 16" niż alusa 18"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo nie od dziś, że węższe opony o wyższym profilu są lepsze na zimę - za tym przemawia też rozmiar.

 

Zadając to pytanie byłem ciekaw jak różnice w prześwicie mają wpływ na jazdę w okresie zimowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnic w prześwicie przecież nie ma. Dobór kół na zimę nie sprowadza się do wsadzenia byle jakich opon na byle jakich felgach, tylko trzeba zachować ŚREDNICĘ KOŁA. Jeśli średnica koła jest zachowana, to prześwit się nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak:

 

Różnica w średnicy felgi to 5cm na plus felg 18"

 

Patrząc na dedykowane opony do felg 18" i 16" różnice w średnicy opony to 3cm in plus felgi 16".

 

5cm - 3cm = 2cm w różnicy prześwitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na co?

Bo według moich obliczeń wygląda to tak:

Koło letnie 18" 215/55R18 - średnica koła 693mm

Koło zimowe 16" 215/65R16 - średnica koła 686mm

Różnica w prześwicie wynosi 7mm. Nie mam pojęcia, skąd wziąłeś 2cm... Te 7mm różnicy masz na tych samych kołach w momencie, gdy zużyjesz w połowie opony, a jak porównasz nowe opony ze zużytymi do granicy - bieżnik na nowych ma 8-9mm, a TWI jest przy 1,5mm więc zakładając że nowe mają 8 to wychodzi 8-1,5=6,5 x2 = 13mm - tyle wynosi różnica średnic nowego i zużytego ogumienia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden argument już podano - cena ogumienia.

Drugi: łatwiej rozwalić oponę 18" niż 16" - ta druga ma dużo więcej gumy z boku i mniejsza szansa dobić do felgi.

Trzeci: taniej wychodzi wymiana zagiętej blaszanej 16" niż alusa 18"...

 

Jest jeszcze jeden argument, producenci mało oferują modeli opon zimowych w rozmiarze 18 w porównaniu z 17 czy masowo 16

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności