Skocz do zawartości

Automatyczne włączanie się świateł dziennych


Gość MATI741

Rekomendowane odpowiedzi

  • 9 miesięcy temu...
  • Odpowiedzi 48
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Odkopię temat ostatnio zauważyłem że jak się załączą sie światła mijania w trybie automatycznym to już się nie chcą przełączyć na światła do jazdy dziennej nawet w słoneczny dzień. Fakt że od kilku tygodni jeżdżę praktycznie po ciemku bo w pracy od rana do wieczora może światła się gdzieś przestawiły.  Dziwne jest to że próbowałem i np wyłaczyłem automat  wtedy światła do jazdy dziennej działają.  Wyłączam silnik jestem w nasłonecznionym miejscu włączam ponownie jest komunikat o włączeniu trybu automatycznego i jest ok świecą światła do jazdy dziennej . Wjadę do garażu automatycznie przełączą się na mijania . Następnie wyjeżdżam z garażu robię parę kilometrów i ciągle świecą mijania nie przełanczaja się na światła do jazdy dziennej ani raz.Szyby czyściutki dzwoniłem do ASO zaproponowali mi  wizytkę podpięcie pod komputer żeby stwierdzić czy nie jest uszkodzony czujnik zmierzchu a jeśli będzie ok to kalibracja świateł całość ponad 500 zl. Wspomnial jedynie że kalibracje wykonują  rzadko praktycznie w autach powypadkowych przy wymianie lamp. Nie wiem sam czy to jeszcze nie przyobsewiwac bo tak poza tym wszystko działaok doświetlanie zakrętów itd.?

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.10.2021 o 17:29, JANUSZ003 napisał:

Wjadę do garażu automatycznie przełączą się na mijania . Następnie wyjeżdżam z garażu robię parę kilometrów i ciągle świecą mijania nie przełanczaja się na światła do jazdy dziennej ani raz.

Warto zwrócić uwagę, czy po wyjechaniu z garażu na czujnik pada wprost światło słońca. Możliwe, że pozostaje on ciągle w cieniu rzucanym przez słupek lub dach, albo jazda odbywa się w szpalerze drzew, czyli w cieniu. Z moich obserwacji wynika, że w takich warunkach światła mijania mogą nie być wyłączane.

Generalnie system, który decyduje o przełączeniu świateł w Mokkach (X) jest mocno niedoskonały. Np. jadąc w bezchmurny słoneczny dzień w godzinach rannych na południe trasą bez drzew miałem całymi kilometrami włączone światła mijania najprawdopodobniej dlatego, że czujnik znajdował się w obszarze cienia rzucanego przez słupek. Najgorsze przy tym jest to, że jednocześnie zmniejszana jest jasność wyświetlaczy na desce i ekranu infotainment - w pełnym słońcu nic nie widać (np. mapy), a to już robi się trochę niebezpieczne.

Reklamowałem takie działanie systemu przełączania świateł. Został wgrany jakiś nowszy soft (ASO), ale radykalnej poprawy nie zauważyłem. Być może jest nieco lepiej a może jest to tylko efekt placebo. O ile się orientuję, przy okazji nie było żadnej kalibracji czujnika oświetlenia, jakby dla ASO coś takiego w ogóle nie istniało. Nawet o to specjalnie pytałem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Marekb napisał:

czujnik znajdował się w obszarze cienia rzucanego przez słupek

Dobra. To teraz wyjaśnij, jakim cudem czujnik zmierzchu pełniący również funkcję czujnika deszczu, umieszczony centralnie na szybie na wysokości lusterka wstecznego, może zasłaniać jakikolwiek słupek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.10.2021 o 14:37, Marekb napisał:

Najgorsze przy tym jest to, że jednocześnie zmniejszana jest jasność wyświetlaczy na desce i ekranu infotainment - w pełnym słońcu nic nie widać (np. mapy), a to już robi się trochę niebezpieczne.

Szkoda gadać, porażką jest działanie tego "przemądrego" systemu. Ja się już pogodziłem z tym, że światła mijania zapalają się i gasną prawie losowo w moim wozidełku. Jednak gdy korzystam z nawigacji (oczywiście tylko Google) to szlag mnie trafia, że przy dziennym świetle nic nie widzę na panelu. Sądzę. że nikt tego porządnie nie przetestował w warunkach drogowych. Wypuścili sknocony soft na rynek i bujajcie się klienci. A ponieważ aktualizacji już nigdy nie będzie to wiadomo, że tak musi być jak jest 😐

Jedyne co u mnie porządnie działa z tych automatycznych gadżetów to włączanie świateł drogowych na trasie. Faktycznie 9/10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.10.2021 o 21:17, ArKos napisał:

Dobra. To teraz wyjaśnij, jakim cudem czujnik zmierzchu pełniący również funkcję czujnika deszczu, umieszczony centralnie na szybie na wysokości lusterka wstecznego, może zasłaniać jakikolwiek słupek?

Sądziłem, że czujnik znajduje się w środku, centralnie w górnej części deski rozdzielczej, blisko dolnej krawędzi szyby przedniej - taka mała wystająca kulka. Jest o nim w instrukcji obsługi łączne z ostrzeżeniem, żeby nie zasłaniać. Ten czujnik na pewno bywa w cieniu rzucanym przez słupek lub dach. 

 

Co do przyciemniania ekranu wraz z włączeniem świateł przez czujnik, to wersja AA nie ma znaczenia - używam także najnowszej zintegrowanej z Android 11. Wygląda na to, że o przyciemnieniu wyświetlacza decyduje logika samochodu, a nie zewnętrzne AA, czy CarPlay.

W ostatnich dniach (bardzo słoneczne) wielokrotnie wkurzałem się przyciemnionym, praktycznie nieczytelnym ekranem wyświetlacza. Niskie jesienne słońce bardzo często położone trochę z tyłu samochodu (mniej więcej na godzinach 4-8) oświetla deskę rozdzielczą przez szyby boczne, a jednocześnie czujnik włącza światła mijania, a więc wyświetlacze są przyciemniane. Nawet maksymalna jasność i oczywiście tryb dzienny nie zapewniają jakiej takiej czytelności.

 

@Arkos: w starszych postach wspominasz o kalibracji czujnika. Czy mógłbyś rozwinąć ten temat, bo z ASO, jak wspomniałem, nie ma o tym rozmowy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marekb napisał:

Sądziłem, że czujnik znajduje się w środku, centralnie w górnej części deski rozdzielczej, blisko dolnej krawędzi szyby przedniej - taka mała wystająca kulka.

To jest czujnik nasłonecznienia i współpracuje z klimatyzacją.

 

2 minuty temu, Marekb napisał:

Czy mógłbyś rozwinąć ten temat, bo z ASO, jak wspomniałem, nie ma o tym rozmowy. 

Nie wiem dlaczego jest taki opór materii. Jeśli klient zamawia usługę, to powinna zostać wykonana. Jak dla mnie dziwne.

Kalibracja czujnika zmierzchu powinna pozwolić na przywrócenie poprawnej reakcji czujnika zmierzchu. Jest jeszcze opcja, że czujnik sie "zestarzał" i zbyt szybko reaguje na zmniejszenie natężenia światła. Ale zacząłbym od skalibrowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności