Skocz do zawartości

Automatyczne włączanie się świateł dziennych


Gość MATI741

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, ArKos napisał:

To jest czujnik nasłonecznienia i współpracuje z klimatyzacją.

OK. Tak, czy inaczej światła są często niepotrzebnie włączane, gdy słońce świeci trochę z tyłu, szczególnie, gdy jest nisko, nie licząc oczywiście wjazdu ze słońca w cień drzew.

 

24 minuty temu, ArKos napisał:

Nie wiem dlaczego jest taki opór materii. Jeśli klient zamawia usługę, to powinna zostać wykonana. Jak dla mnie dziwne.

Kalibracja czujnika zmierzchu powinna pozwolić na przywrócenie poprawnej reakcji czujnika zmierzchu. Jest jeszcze opcja, że czujnik sie "zestarzał" i zbyt szybko reaguje na zmniejszenie natężenia światła. Ale zacząłbym od skalibrowania.

Jakość usług ASO i ich wiedza pozostawia wiele do życzenia - mam cały szereg osobistych doświadczeń, które to potwierdzają. 

Samochód (Mokka X) ma dopiero zaledwie 2,5 roku, więc czujnik chyba się nie zestarzał. Zresztą inni użytkownicy opisują podobne problemy z przełączaniem świateł. Jak wspomniałem wcześniej temat regulacji czujnika już poruszałem, ale ASO poza aktualizacją oprogramowania podobno nie jest w stanie nic poradzić.

@Arkos: Czy jesteś w stanie udzielić dokładniejszych wskazówek technicznych, którymi mógłbym "błysnąć" w ASO, aby ich przymusić  do poważniejszego zajęcia się tematem kalibracji czujnika. Chodzi np. o oprogramowanie (system diagnostyczny), które pozwala to zrobić i wszelkie inne wskazówki. Od razu zaznaczam, że nie znam się na tym, więc mogę wyrażać się niefachowo, ale mam pewne wyrobienie techniczne i zrozumiem wskazówki, a potem z przyjemnością docisnę ASO (może nie od razu, ale przy okazji przeglądu okresowego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 48
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Tu nie ma czym błyskać. Po prostu trzeba wykonać kalibrację czujnika, czynność prosta i nie zajmująca wiele czasu. Taka czynność jest wykonywana w wypadku wymiany czujnika, więc nie jest to wyższa szkoła jazdy tylko zaliczyłbym to do podstawowego zakresu czynności serwisowych tak samo, jak wyuczanie małej dawki paliwa w dieslu po wymianie wtryskiwacza itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Odświeżam temat, ale tylko informacyjnie. 

Kilka dni temu byłem z Mokką na przeglądzie rocznym i ponownie przyciskałem ASO o czujnik, który przełącza światła i przygasza lub rozjaśnia to, co na desce rozdzielczej. Przedstawiam konkluzje.

1. Serwis ASO twierdzi, że czujnik to jednak ta mała kulka na desce tuż przy dolnej krawędzi szyby przedniej, co zostało udowodnione przez zasłanianie/ odsłanianie tego elementu - światła były przełączane.

2. Serwis ASO twierdzi, że czujnik nie podlega żadnej kalibracji.

 

Pokonując Mokką kolejne tysiące kilometrów wielokrotnie doświadczałem w pełnym słońcu dokuczliwego efektu włączania świateł mijania i przyciemniania wskaźników poniżej poziomu widoczności. Zauważyłem jednak, że efekt występuje, gdy słońce jest raczej nisko i  na godzinach zgrubsza 4 do 8 w stosunku do kierunku jazdy. Czujnik może się znaleźć wtedy w cieniu rzucanym przez sam samochód,  co powoduje nieuzasadnione włączenie świateł i przyciemnienie wskaźników. Słońce zagląda przez szyby i dodatkowo oświetla deskę - nic już wtedy na niej nie widać. Korzystanie w takich warunkach z nawigacji jest niemożliwe. Można tak jechać całymi kilometrami i tylko się wkurzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

95316141 - RAMKA,KOLOR CZARNY,CZUJNIK,PROMIENIOWANIE SŁONECZNE,STEROWANIE KLIMATYZACJI

 

To jest czujnik z deski - czujnik nasłonecznienia.

 

Rolę czujnika zmierzchu odpowiedzialnego za włączanie świateł, pełni czujnik deszczu umieszczony pod lusterkiem wstecznym na szybie. Ten czujnik podlega kalibracji, bo podczas tego procesu diagnoskop na pewnym etapie nakazuje zasłonięcie czujnika szyby szmatką. Robiłem kalibrację w Insignii, analogicznie jest w wypadku Mokki i jestem prawie pewien tego, co napisałem, czyli że Mokka czujnik zmierzchu ma na szybie czołowej.

Prosta sprawa: zasłoń go czymś nie przepuszczającym światła. Światła powinny się przełączyć w trybie AUTO z dziennych na mijania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebny jest diagnoskop z ASO czyli MDI i dostęp do serwerów GM czyli abonament.

Sam dostęp do oprogramowania GM to 30 euro za jedno programowanie czy kalibrację. Per saldo może wyjść koszt rzędu 600-700zł.

W Siemianowicach mamy dostęp - mamy wykupiony abonament w GM. Jesteśmy w stanie zrobić to tak samo jak w ASO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem w MDI kalibracji czujnika dla Mokki. 

1.Czy szyba przednia jest originalna 

2.Wyczyścić czujnik dolny ewentualnie sprawdzić czujnik deszczu  

3.Tu -https://www.hella.com/techworld/pl/Technologia/Elektryka-i-elektronika-samochodowa/Wymiana-czujnika-deszczu-i-czujnika-swiatla-w-samochodzie-42078/ 

4.Zakładam,że klimatyzacja,wycieraczki działają prawidłowo i nie ma żadnych błędów w samochodzie -sprawdzone oczywiście za pomocą MDI.(parametry czujnika są w module HVAC)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, ArKos napisał:

Potrzebny jest diagnoskop z ASO czyli MDI i dostęp do serwerów GM czyli abonament.

Sam dostęp do oprogramowania GM to 30 euro za jedno programowanie czy kalibrację. Per saldo może wyjść koszt rzędu 600-700zł.

W Siemianowicach mamy dostęp - mamy wykupiony abonament w GM. Jesteśmy w stanie zrobić to tak samo jak w ASO.

Czyli koszt tej operacji w Siemianowicach tez rzedu 600-700zl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoń do szefa w godzinach pracy - od poniedziałku 8.00-17.00 pod numer 602765478.

Od jutra długi weekend - nieczynne. Otwarcie dopiero w poniedziałek. Terminy są po 2 tygodnie. Auto pewnie będzie musiało zostać na jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności