Skocz do zawartości

Jaki Olej do 1.4T


Jarek

Rekomendowane odpowiedzi

29 minut temu, przemk0 napisał:

chyba coś źle czytam bo raz rozumiem, że zalewać dexos1 a raz, że lepiej zmienić na inny 5w30

Spojrzałbyś o jaki silnik wyżej chodzi - to LE2 czyli ten na bezpośrednim wtrysku.

Od 2016r. bodajże GM zaleca stosowanie Dexosa1 do wszystkich uturbionych benzyniaków z obawy o LSPI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK czyli nie ważne jaki olej musi być Dexos 1;)

Pytanie , który z tych dwóch jakie pokazałem będzie lepszy motul  8100 eco-lite 5W30  (dexos 1) czy liqui moly special tec dx1 5w30 ??

Bo jeśli chodzi o castrol  to taka ciekawostka z ich strony gdy zaznaczyłem mokka x 1.4 (103Kw) 4x4 :

 

Skontaktuj się z Działem Technicznym

Silnik D14NET (LUJ)

no-image.png
Niestety nie możemy określić, który produkt jest odpowiedni dla Twojego pojazdu. Przyczyną takiego stanu może być brak zgodnego z podanymi specyfikacjami produktu w naszej ofercie lub niewystarczająca ilość informacji na temat Twojego pojazdu. Zalecamy skontaktowanie się z miejscowym dealerem lub dystrybutorem Castrol w celu uzyskania informacji na temat polecanych produktów. Kliknij poniższe łącze, aby znaleźć lokalnego dystrybutora. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.07.2019 o 21:31, przemk0 napisał:

na stronie motula  zalecają 8100 eco-lite 5W30  (dexos 1) a na liqui moly special tec dx1 5w30 ( dexos1).

 

 

 

 

Ja właśnie nabyłem "na zaś, na po wakacjach" Motul 8100 Eco-lite 5W30  (dexos 1 gen2) bo gdzieś tam oceniono go minimalnie wyżej niż Liqui Moly.

Jednak parę dni temu ASO wymieniło mi olej na przeciętniaka GM więc parę kkm na nim obrócę ale po wakacjach wymienię go na spokojnie na Motula.

Z tym, że ja oleje kupuję nie w PL i nie na alle. Wiem, że w UE też czasami fałszują oleje ale mam wrażenie, że w  PL wszystko jest fałszowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę odbiegnę od tematu (mam nadzieję, że ArKos mi odpuści). Z racji tego, że przepracowałem kilkadziesiąt lat w firmie produkującej beczki dla różnych znanych i mniej znanych producentów olejów i chemii samochodowej i lotniczej, to trochę o produkcji takowej mogę się podzielić. 

Otóż beczki z logem znanych producentów oleju, czy np. płynów chłodzących są dostarczane do różnych rafinerii czy producentów płynów chłodzących w całej Europy. Na przestrzeni lat mogłem zaobserwować, gdzie dany olej jest aktualnie produkowany. Jeden z kierowców dostarczających beczki opowiadał mi, że do kierownika produkcji w jednej z polskiego producenta płynów chłodzących przyszedł pracownik z nalewaków i zapytał  w co mają teraz lać. Kierownik mu na to, "lejemy to samo, tylko w beczki z logem producenta X" Płyn chłodzący tej firmy na rynku był o kilka złotych droższy od tego który lali wcześniej. 😜

Niektórzy by się mocno zdziwili, jak by się dowiedzieli gdzie jest produkowany np. olej renomowanych firm olejowych i że w tej samej fabryce jest produkowany olej którego by przenigdy nie zafundowali swojej furze. Wiem też, że niektórzy producenci do produkcji swego produktu, dostarczają własne połprodukty i specyfiki, które są wykorzystywane do produktu finalnego. Ale czy w danej fabryce przestrzegane są receptury to już inna sprawa. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś poświęciłem pół dnia na dokopanie się do informacji, gdzie naprawdę jest robiony GM 5W30 dexos2 (miałem wtedy Astrę H).

Trafem znalazłem w necie pod-stronę GM, na której była tabelka a w niej pokazani licencjonowani przez GM wytwórcy tego oleju na poszczególne regiony.

W późniejszym czasie ta strona z informacją zniknęła ale sens był całkiem niezły. Middle-East Europe --> Lukoil. Wtedy wyjaśniła mi się "korzystna" cena tego oleju i momentalnie przeszedłem na Valvoline z zachodnich źródeł.

I jako ciekawostkę proponuję aktualną stronkę dla dexos1 gen2 https://www.gmdexos.com/brands/dexos1/index.html

 

image.png.3747fc755c7d4c6bad5f4f510745ed40.png

Idę o zakład, że wielu z nas jeździ na Lukoilu

😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, vitoldo napisał:

W późniejszym czasie ta strona z informacją zniknęła ale sens był całkiem niezły. 

(...)

I jako ciekawostkę proponuję aktualną stronkę dla dexos1 gen2 https://www.gmdexos.com/brands/dexos1/index.html

Pod podanym adresem są też dane dla Dexos2 -> zakładka Licensed brands, a potem trzeba wybrać specyfikację oleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten olej ma dexos 2.

Wcześniej było pisane, że do wszystkich siników powinien być dexos 1

a jeszcze wcześniej, że dexos1 to słaby olej i niektórzy leją castrola :)

Ja odbieram ten temat jako strasznie zagmatwany:)

a mowa o dwóch silnikach w mokkach benzyna 

1.4 T 140 KM

1.4T 152 KM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności