Skocz do zawartości
ert4

Spalanie po dotarciu - zamiast lepiej to jest gorzej

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka.

Auto Opel Mokka 1.4T automat 2018r

Opony: 215/55/R18 alusy.

Przebieg ok. 10tys.

Auto na poczatku do przebiegu ok. 5tys. palilo na trasie ok. 6,5l, a na miescie ok. 8l. Przy spokojnej jezdzie bez klimy itp. Teraz przy przebiegu ok. 10tys. pali na trasie 9l, a na miescie ok. 11l. Zaznaczam caly czas bardzo spokojna jazde bez korkow. Mam wrazenie, ze spalanie poszlo w gore po pierwszej wymianie oleju w ASO na dexos1...Jak czytam to forum to podobno auto po dotarciu pali mniej niz na poczatku, a u mnie jest odwrotnie. Czy olej ma znaczenie przy spalaniu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hejka,

Moja Mućka silnik 1,4T, skrzynia manual,  koła 17, przebieg podobny około 10 tys, olej wymieniony przy przebiegu 2tys, klima  sporadycznie w zależności od potrzeb, ruch 80% miasto, pozostałe 20% poza, jazda spokojna bez szaleństw, spalanie 6,5-6,8 l, jak dla mnie to spalanie jest jak najbardziej spoko. Takie spalanie było praktycznie od samego początku, no może na samym początku było w granicach 7,8, ale po pierwszym 1tys. się ustabilizowało, czasami bywało niższe np. 5,8l, ale też bywało wyżej- jazda autostradą z  prędkością  autostradową to spalanie wzrosło do 7,4 l. U mnie nie zauważyłem , aby wymiana oleju miała wpływ na spalanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak to wygląda .1303661888_muka.thumb.png.5ddc3a5d889d31b5f8851199c0e7e2e4.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 17.11.2019 o 12:19, ert4 napisał:

Mam wrazenie, ze spalanie poszlo w gore po pierwszej wymianie oleju w ASO na dexos1...Jak czytam to forum to podobno auto po dotarciu pali mniej niz na poczatku, a u mnie jest odwrotnie. Czy olej ma znaczenie przy spalaniu?

Mam dokładnie takie samo wrażenie. Kiedy kupiłem auto i jeździłem w lecie z klimą włączoną non-stop paliło znacznie mniej niż teraz kiedy jeżdżę bez klimy mega spokojnie a nie mogę po mieście zejść poniżej 10l. Świeżo wymieniony olej na Motul dexos1 ale poprzednio na GM było to samo.

Przy jeździe ze stałą prędkością po równym terenie widzę wskazania między 4-5l/100.  Lekkie dodanie gazu 8-9l. A średnie wychodzi 10-11. Absurd.

Jadę do ASO niech mnie podłączą pod komputer i może powiedzą co jest grane. Bo wygląda jakbym gubił a nie spalał paliwo 😖

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie było mniej więcej tak:

- ok. 5000km lekki spadek zużycia paliwa

- ok. 10000km lekki wzrost osiągów (dynamika, przyspieszenie itp)

- ok. 15000km do teraz zajebardzo wyczuwalna różnica w osiągach i zużyciu paliwa.

Na dzień dzisiejszy w lato z klimą bez problemu na mieście robi okolice 7,2-7,4l. Na autostradzie spala więcej niż w mieście, bo 9,5l przy tempomacie na 180km/h, trasa 1100km w jedną mańkę.

Rekord miasto 6,5l na kapelusznika. Rekord trasa 7l na tempomacie zgodnie z ograniczeniami. Nie mam powodów do narzekania.

Średnie zużycie z ostatnich 55.000km mam 8,1l.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mokka automat ok. 9000 km przebiegu. Olej zmieniony w ASO przy ok. 2300 km.

Spalanie wg komputera średnie na kilku tys. km 7,2 - 7,3 l/100km. Ostatnio był wyjazd weekendowy z większym obciążeniem (4 osoby plus bagaż), sporo po autostradach, ale zdecydowanie ekonomicznie, trochę kręcenia się po mieście i terenie podmiejskim - spalanie 7,5 l/100km (trasa 700 km, średnia prędkość ok. 70 - 75 km/h).  Moim zdaniem jest to spalanie bardzo satysfakcjonujące.

W niektórych warunkach schodzę ze średnią wyraźnie poniżej 7l - trasa, ale prawie bez tras szybkiego ruchu i jazda z prędkościami 70-100 km/h. W ruchu typowo miejskim nie miałem okazji testować auta. Nie potrafię też powiedzieć, czy po wstępnym dotarciu zmieniło się spalanie - nie odczuwam wyraźnej różnicy.

Co do spalania chwilowego, to rzeczywiście może szokować. Lekkie przyciśnięcie gazu i skacze o kilka litrów na 100 km, mocniejsze depnięcie i może być kilkanaście i więcej l/100 km. Tym bym się za bardzo nie przejmował.

Spalanie na poziomie 9-10 l wydaje się trochę za duże przy deklaracjach użytkowników o spokojnej jeździe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jestem umówiony w ASO na wtorek na diagnostykę.

Moje spalanie wydaje mi się dużo za duże. Mocniejsze depnięcie daje chwilowe wskazanie 20-30l/100 😲 Raz zamiast liczb zobaczyłem trzy kreski co by mogło oznaczać, że chwilowe spalanie przekroczyło 99.9 l/100.

Auto jedzie naprawdę ładnie a silnik pracuje mega cicho i równo. Tylko skąd takie żłopanie? Niestety przy dystrybutorze okazuje się, że komputer raczej nie kłamie i nie zawyża bo i to podejrzewałem.

Co ciekawe, poza miastem wg mnie byłbym w stanie zejść do 7-8/100.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No niestety.....
Również jestem BARDZO zawiedziony spalaniem - 1,4 Turbo - 2018 r.
W trasie gdy jadę naprawdę spokojnie to spalanie kręci się 7-8 litrów - za dużo
W mieście, faktem jest, średnia prędkość 25-30 km - 11 litrów - koszmar.
Myślałem, że zamiana Hyundai iX20 1,6 na Mokkę da mi trochę wytchnienia z paliwem. Okazało się, że Mokka - mniej dynamiczna, paliwo połyka jak wariatka. Aż boję się zimy - chyba będę woził ze sobą dodatkowy kanister z paliwem.
Ech.... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O, i to jest informacja. Stwierdzenie "cykl miejski"to mało.  Moja prędkość przelotowa po mieście rzadko kiedy jest wyższa niż 30km/h. Najczęściej 23-26. No i krótkie przebiegi - 17 km do pracy i stop. To też tłumaczy fatalny wynik w spalaniu.

W sierpniu gdzie zrobiłem sprawie 3000km z czego większość to autostrady i ogólnie poza miastem, miałem 8.9l./100. Masakra. Moje auto nie może palić mniej niż duuuużo.

A w ASO pewnie wydam kasę na diagnostykę i wyjadę stamtąd z przekonaniem, że "ten typ tak ma". Ciekawe,  że jak tu czytam raporty spalania to są Mokki i turbo i w automacie, które palą normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja teraz dojeżdżam 8km w jedną i 8km w drugą, całość przez miasto. Spalanie 9l to norma przy takiej eksploatacji. Skrzynia manualna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W moim przypadku (automat) prędkość autostradowa to 120-125 km/h (ekonomicznie) i przyspieszenia do ponad 130 - 140, aby wyprzedzić wolniejszego i zachować płynność jazdy. Jeśli do tego dodam jazdę trasami zwykłymi także przez miasta z prędkościami do 100 km/h to razem daje to spalanie około 7,5 l/100 km. Przy prędkościach autostradowych stale na poziomie 135 - 150 km/h Mokka może chlać paliwo w znacznych ilościach, ale dokładniej tego nie sprawdzałem.

W jeździe codziennej (mieszanka kręcenia się koło domu po terenie podmiejskim, czasem wyjazdy trasami różnego rodzaju, trochę autostrad, czasem miasto) obserwacje długookresowe z kilku tys. km to ok. 7,2 - 7,3 l/100 km przy średniej 40 - 45 km/h. Dlatego twierdzę, że jest całkiem porządnie. Oczywiście komputer zaniża wskazanie o około 0,3-0,5 l. Takiego mniej więcej spalania oczekiwałem kupując samochód. 

Do skarżących się na duże spalanie: może warto zrobić kilka dokładniejszych testów polegających na jeździe na tempomacie na kilku odcinkach z prędkością np. 90,  110, 130 km/h. Sądzę, że z tego można by wyciągnąć pewniejsze wnioski, porównać spalanie ze średnią na odcinku. Może jednak niektórzy mają trochę ciężką nogę na co dzień, a może takie testy potwierdzą, że ta konkretna Mokka jest zbyt żarłoczna. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mnie w zasadzie bardziej od ogólnego wyniku martwi to, że bardziej ekonomicznie niż ja już się nie da jeździć 😉 Włączyłem sobie na komputerze podgląd paska Eco. Przy dodawaniu gazu zawsze mieszczę się w trzech - czterech pierwszych kreskach Eco a potem jadę na 1-2 kreski. Zachodzę w głowę - skoro moja jazda jest Eco to czemu auto mi chleje?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie (1.4- 120 KM, skrzynia manualna)  jest tak. 

IMG_20191121_134933.jpg

IMG_20191121_135020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Muszę skorygować swój wpis:
------- W mieście, faktem jest, średnia prędkość 25-30 km - 11 litrów - koszmar. --------

właściwe dane to 16,6 km/h

Zapewne (na 100%) te moje 11 litrów jest efektem średniej prędkości jaką osiągam jeżdżąc  w mieście.

"Noga" leciutka, żadnych wygłupów podczas jazdy.

Patrząc na średnią prędkość chyba zacznę chodzić pieszo...... na pewno brzuch będzie mniejszy -😀, a i kasa za paliwo zostanie na piwo🍺, aby przypadkiem za bardzo nie schudnąć podczas marszu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nakręcę więcej przebiegu i będę testował, do ASO nie warto jechać bo i tak powiedzą, że "ten typ tak ma" :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja właśnie się umówiłem na wtorek w ASO chociaż też przypuszczam, że taką mniej więcej diagnozę usłyszę plus zobaczę rachunek.... na ile orientacyjnie mnie mogą skasować za taką diagnostykę?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jak zrobiłem taki test 🙂

Niższe słupki poczynając od 4-tego od lewej pokazują jazdę w terenie podmiejskim : 50-60 km/h gdzie zaledwie kilka razy zatrzymały mnie światła, raz było pod górę a raz z góry.

Słupki numer 8-9 pokazują jazdę po mieście m.in. jazdę w permanentnym korku a potem auto pozostawione z włączonym silnikiem na ok. 30-40 minut (to wg mnie ten najwyższy).

Słupek numer 10 pokazuje w miarę spokojny powrót do domu bez specjalnych korków.

Jak widać auto pali najwięcej wtedy gdy nie jedzie a stoi, co jest oczywiste ze względów arytmetycznych ale nadal mi trudno to sobie przetłumaczyć.

2019-11-24 15.27.47.JPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 godzin temu, vitoldo napisał:

A jak zrobiłem taki test 🙂

Niższe słupki (...)

W mojej Mokkce nie mam niestety trendu spalania. Myślę, że wyciąganie z tego wykresu wniosków jest utrudnione, bo prawdopodobnie obrazuje on kolejne pięciokilometrowe odcinki, które trzeba zestawić z własnymi subiektywnie ocenianymi warunkami jazdy.

Moim zdaniem bardziej miarodajne wnioski można wyciągnąć z informacji o konkretnych odcinkach, które pokazują na zdjęciach wyżej np. Sym i KoTeK. Wrzuć swoje dane na forum (niekoniecznie zdjęcia), to będzie nad czym się zastanowić.

Jak wcześniej wspomniałem dobrze byłoby wykonać też testowe pomiary przy jeździe na tempomacie. Dobry  jest też pomiar w warunkach jazdy mieszanej, ale typu trasa (niekoniecznie autostrada). Chodzi o to, by prędkość średnia była raczej większa, niż mniejsza, np. powyżej 60 km/h i nieautostradowe prędkości maksymalne. Z moich doświadczeń wynika, że wystarczy odcinek 100 - 200 km, żeby uzyskać dobre dane o spalaniu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Proszę oto dane OnStar.

W sierpniu przejechałem ponad 2800 km głównie po autostradach (prędkość 140-160 gdy się dało), drogach ekspresowych (tyle ile się dało), generalnie poza miastem. Jechałem załadowany w 3 osoby bez rowerów na dachu. Jak widać auto spaliło wtedy 8.9/100km. Wynik średnio optymistyczny.

Od sierpnia spalanie systematycznie rośnie co pokazują słupki.

Innych testów nie widzę sensu robić. Co mi z tego, że mogę przejechać na tempomacie 30km i auto mi spali 7l/100km skoro gdy wrócę do miasta, auto spali ile chce i średnia wyjdzie 10-11 l/100km. Teraz za listopad mam wynik 10.4l/100 przy jeździe w zasadzie 100% miejskiej. Prędkość przelotowa 25-28km/h.

Wielu z Was raportuje spalanie miejskie 6.5-7.5l/100 przy silniku 1.4T.  Ja mam wyniki diametralnie gorsze. O to mi głównie chodzi - dlaczego.

Przechwytywanie2.PNG.b5d74a3aeec9894e3bfc33fc8fae004f.PNGPrzechwytywanie.thumb.PNG.6869538477075cdb3d1bd6d8a489798a.PNG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra to tak zróbmy 

Do ilu ciagniesz obroty zanim zmienisz bieg ?

Na którym biegu jeżdzisz do 50 km/h  po mieście ?

Pierdoły ale zauważyłem ze maja znaczenie przynajmniej u mnie, ja na trasie bez szaleństw do 120km/h mam srednie 6,5-7 litra 

po mieście 7,5 jakoś wychodzi. W wakacje sprawdziłem sobie trase 100 km z prędkością 90km/h i 6 bieg i było 6l/100 2 osoby na pokładzie. 

Styl jazdy ma sporo do znaczenia, ale to takie moje gdybanie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam automat więc wiadomo, że mam wyższe spalanie niż manual. No i mam minimalny wpływ na to, na którym biegu jeżdżę 😊

Ale zauważył;em, że gdy (naprawdę spokojnie) rozpędzam auto zmiana biegów następuje w okolicy 2200. Czasami przeciągnie do 2500. Wydaje mi się, że to nie jest piłowanie.

---------

Korekta: zmiana biegów następuje w okolicy 2000-2100 obr. Wyjątkowo przeciąga do 2400-2500.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Automat w Mokkce ma tendencję do jazdy z bardzo niskimi obrotami silnika, więc w tym kierunku bym nie podążał. Oczywiście można go piłować przy rozpędzaniu i wkręcać na wyższe obroty, ale tylko w czasie rozpędzania.

Danych z OnStar nie uznaję za zbyt wiarygodne, bo z mojego doświadczenia wynika, że część kilometrów z jednego miesiąca system może zaliczyć do sąsiedniego, co przy niezbyt dużych przebiegach generuje czasem absurdalne dane. Nie ma to zapewne wpływu na średnie spalanie wyliczane przez system, ale może utrudnić porównanie z tym co pamiętamy o naszej jeździe.

@Vitoldo: wynik 8,9 l/100km w sierpniu uznaję za przyzwoity - adekwatny do opisywanych warunków jazdy i obciążenia. Gdybyś jeździł tak jak ja, to wynik byłby w okolicach 7,5- 8l. 

Co do proponowanych przeze mnie testów, to miały pomóc porównać wyniki ze spalaniem innych samochodów. Z tego co piszesz teraz wnioskuję, że przy standardowej jeździe pozamiejskiej spalanie nie będzie budzić zastrzeżeń. Obawiam się w związku z tym, że w samochodzie nie ma problemu technicznego. Przy prędkościach średnich 20-30 km/h w jeździe miejskiej mamy częste zatrzymywanie się (m.in. korki) i podjeżdżanie od świateł do świateł, czasem uda się złapać zieloną falę . W tych warunkach spalanie nie może być moim zdaniem małe. Podczas ruszania i przyspieszania na pierwszych biegach spalanie chwilowe potrafi być bardzo duże. Dopiero jazda ze stałą prędkością robi się ekonomiczna i komputer pokazuje to, co lubimy najbardziej. Jeśli w mieście zatrzymujemy się często lub bardzo często, to paliwo płynie do silnika wartkim strumieniem.

Wspomniane wyniki 6,5 - 7,5 l w jedzie typowo miejskiej, to wg mnie fantazja, szczególnie w Mokkce z automatem i w warunkach tak niskiej prędkości średniej. 

Wydaje się, że moja Mokka paliłaby tyle co Twoja, ewentualnie odrobinę mniej. Tylko odrobinę. A ja jak na razie nie mam do mojej zastrzeżeń.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 22.11.2019 o 14:50, vitoldo napisał:

A ja właśnie się umówiłem na wtorek w ASO chociaż też przypuszczam, że taką mniej więcej diagnozę usłyszę plus zobaczę rachunek.... na ile orientacyjnie mnie mogą skasować za taką diagnostykę?

Ja to mam auto na gwarancji jeszcze :)

I co Ci powiedzieli w ASO?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Również jestem ciekawy co serwis wymyśli. 

Wczoraj jechałem 160 km po drodze szybieho ruchu, spalanie na poziomie 8 l to norma. Aż się dziwię jak udaje się zjeść poniżej 7 l, gdy mi pokazuje przy prędkości 120 km/h spalanie 9 litrów. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi